Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Oznam

Separovanie odpaduVytlačiť
 

erb vyhne maly.jpgŽiadame občanov, aby venovali zvýšenú pozornosť triedeniu odpadu. Len čo sa začali používať hnedé  nádoby na bioodpad, boli u nás zaznamenané porušenia pravidiel separácie odpadu ( viď foto). Upozorňujeme, že ak sa v budúcnosti nájde komunálny odpad v kontajneroch určených na bioodpad, kontajner nebude vysypaný. Treba si uvedomiť, že týmto nezodpovedným správaním ubližujeme sami sebe, keďže sa tak navýšia náklady  za odvoz komunálneho odpadu, čo sa môže premietnuť do ďalšieho navýšenia poplatkov za komunálny odpad.

Na každej autobusovej zastávke v obci ako aj na webovej stránke www.vyhne.sk nájdete podrobné informácie o pravidlách separovaného zberu.

20170424_084554.jpg

 

20170425_121005.jpg


 
 

Premiéra krížovej cesty na KamennejVytlačiť
 

Na Veľký piatok 14. apríla sa vyhnianski farníci pod vedením kňaza Petra Križana vydali na netradičnú krížovú cestu cez Kamenné more, aby si tak pripomenuli Ježišov náročný výstup na Golgotu. Cestu k vrcholu Kamenná za slnečného počasia sprevádzali pôstne modlitby a piesne. Všetci zo šesťdesiatych účastníkov výstup úspešne zvládli, dokonca aj tí vyše osemdesiatroční.

viac foto na: http://www.vyhne.sk/fotogaleria/krizova-cesta-na-kamennej.html

New Image.jpg


 
 

Vodný raj hľadá brigádnikov na letnú sezónuVytlačiť
 

Prevádzka Vodný raj Vyhne, hľadá študentov brigádnikov na letné obdobie od júna do septembra na obsadenie viacerých pracovných pozícií a to:

plavčík,

pokladník,

obsluha v gastronomickom zariadení.

Podmienkou je dosiahnutý vek 16 rokov. Záujemcovia sa môžu informovať na telefónnom čísle: 0904873225 alebo priamo na Obecnom úrade u p. Gabriely Marko.


 
 

Škôlkari oslavovali s knihou ..Vytlačiť
 

V utorok 7.3. sme si pripomenuli MAREC - MESIAC KNIHY návštevou obecnej knižnice a pokračovali sme ďalšou aktivitou v rámci predčitateľskej gramotnosti. Pani knihovníčka deti oboznámila s chodom knižnice a so systémom požičiavania kníh. Ukázala im časť knižnice, v ktorej sú knihy určené len deťom. Zadala im rôzne rozprávkové hádanky a pre každého mala pripravenú maľovanku rozprávkovej postavičky. Niektoré deti priestory knižnice poznali, pretože tam chodia so svojimi rodičmi. Iným bola táto exkurzia veľmi vzácna. Všetci sa však zhodli, že tam neboli poslednýkrát. Radi sa tam vrátia s rodičmi a určite si "svoje priateľky" - knižky prečítajú spolu s nimi.

Ale najväčšie prekvapenie im pani knihovníčka pripravila v materskej škole. Po dlhom čase deti navštívili dobrí a veselí kamaráti Lolo a Piškót. Pre deti mali pripravený príbeh z knihy " Čo si hračky rozprávali". Deti sa pri čítaní išli poukať od smiechu na intonačnom a hlasovom prejave Lola. Ale aká by to bola zábava, keby Lolo a Piškót deťom nezaspievali a spoločne si nezatancovali. K poriadnej zábave si prizvali aj žirafu Zaru. Pre deti bol tento deň skutočne plný nonových zážitkov a zábavy. A práve hrou si znovu rozšírili svoje poznatky o knihách a vybudovali si k nim pozitívny vzťah.

                                                                                                                                         E. Pohronská

 

 

kniznicakniznicalolotancujeme


 
 

Materská škola má novú miestnosť!Vytlačiť
 

Rozširovanie priestorov Materskej školy Vyhne je úspešne ukončené. Vybudovaním novej priestrannej miestnosti sa vytvárajú podmienky na prijatie väčšieho počtu detí v budúcom školskom roku.

Priebeh rekonštrukcie tu:

http://www.vyhne.sk/fotogaleria/rozsirovanie-priestorov-materskej-skoly-vyhne.html

 

 


 
 

Novinka v našej knižniciVytlačiť
 

S radosťou oznamujeme, že do našej obecnej knižnice pribudla vzácna kniha STROJÁREŇ VO VYHNIACH z dielne p. Mariana Pavúka, ktorú nám venoval sám autor. Čitatelia si ju môžu požičať už od tohto štvrtka. Kniha je nepredajná. 

                                                                             LH

 


 
 

Fašiangy, Turíce, Veľká Noc ide...Vytlačiť
 

Naša obec predchádzajúcu sobotu ožila krásnou fašiangovou tradíciou. 

Zábavu odštartoval v doobedňajších hodinách fašiangový sprievod, v ktorom ste okrem parádnych koníkov mohli vidieť aj  švárne policajtky, väzňa, Zubatú či klauna. Vďaka našim talentovaným hudobníkom bolo sprievod aj poriadne počuť a ich ľudové piesne nenechali nikoho chladným, aj keď zima bola veru poriadna. Prešli popri našich hoteloch na Dolinky, Sídlisko Stred, Fínske domky a späť na k obecnému úradu, kde už na nich čakala chutná kapustnica od šéfkuchára Janka Kašiara ako aj klobásky, hurky, škvarky, pivo, či varené vínko. Tieto tradičné vôňe prilákali nielen domácich ale aj turistov. Aby si sprievod vydýchol, hudobnú štafetu prevzali Mullerovci. Detičkám bol k dispozícii poník, ktorému neodolali ani dospeláci, takže dúfame, že neutrpel nejakú ujmu na zdraví.

Na večernú veselicu nám znova prišli zahrať Kružlicovci z Banskej Štiavnice a znova nesklamali - školská jedáleň sa raz-dva zaplnila a tancovali aj takí, čo vraj "nikdy netancujú". Pred polnocou hudba utíchla a nasledovalo (ne)tradičné pochovávanie basy pod vedením Lukáša Oslanca, ktorý sa úlohy ceremoniára zhostil naozaj bravúrne. Nielenže so svojou kompániou pobavil všetkých prítomných, ale nezabudol ani poďakovať svojmu predchodcovi a dlhoročnému ceremoniárovi p. Karolovi Madluškovi, ktorý nás pred krátkym časom navždy opustil.

Vďaka patrí aj Ivke Macekovej za organizáciu sprievodu, Sliackovcom za povoz i zábavu, všetkým účastníkom sprievodu za pravú fašiangovú atmosféru, pánom poslancom J. Halajovi a J. Oslancovi za pomoc pri organizácii, Hotelu Termál za vrelé prijatie a pohostenie, a samozrejme zamestnancom obecného úradu, materskej školy a Vodného raja za skvele odvedenú prácu. Taktiež ďakujeme všetkým, ktorí členov sprievodu pohostili alebo finančne prispeli. Počas sprievodu a večerného programu sa vyzbieralo viac ako 300eur, ktoré budú venované Materskej škole Vyhne.

 

  LH

                      

 

Viac foto:

http://www.vyhne.sk/fotogaleria/fasiangy-2017.html

 


 
 

Rozširovanie priestorov MŠ VyhneVytlačiť
 

Rekonštrukcia je v plnom prúde. Časť priestorov sa už upravuje na rozšírenie našej materskej školy, a tak od septembra tohto roku budeme môcť prijať väčší počet škôlkarov. Nová miestnosť už má okná i provizórne dvere. Tento týždeň sa omietalo a pribudla aj vzduchotechnika so stropnou konštrukciou.

 

Viac foto - viď. Fotogaléria

  

    

      


 
 

Žetóny na odpad nebudete viac potrebovať..Vytlačiť
 

Obec Vyhne dáva do pozornosti, že podľa Dodatku č.1/2016 k všeobecne záväznému nariadeniu obce Vyhne č. 5/2015 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady  sa k 1. januáru 2017 ruší označovanie nádob na odpad žetónmi pre fyzické osoby. Prosíme občanov o vrátenie žetónov u sl. Tužinskej.


 
 

Prípravy fašiangového sprievoduVytlačiť
 

V rámci príprav fašiangového sprievodu si Vás dovoľujeme požiadať o spoluprácu pri zabezpečovaní kostýmov a masiek. Uvítame každého, kto by mohol masku zapožičať alebo sa do sprievodu zapojí. Akcia sa uskutoční 25.februára 2017. 

V prípade záujmu kontaktujte:

Mgr. Holečkovú: 0904 873 235
p. Macekovú: 0908 506 920
Mgr. Kmeťovú: 0904 873 238


 
 

Upozornenie pre chovateľov oviecVytlačiť
 

V prílohe si môžete stiahnuť Upozornenie na povinnosti pri kontrole zdravia oviec v roku 2017. Upozornenie vydala Regionálna veterinárna a potravinová správa Žiar nad Hronom.


 
 

Pripravujeme..Vytlačiť
 

Obec Vyhne plánuje výstavbu nového športovo-turistického areálu, ktorý vyrastie na mieste terajšieho biatlonového areálu nad Hotelom Sitno. Domáci i návštevníci našej obce sa tak môžu tešiť na novú centrálnu budovu a spevnené bežecké trate s parametrami pre letný biatlon. Zámerom projektu je zvýšenie atraktivity našej obce v oblasti športového vyžitia pre športovcov, turistov, kúpeľných hostí a v neposlednom rade pre samotných občanov obce.

Športovo-turistický areál Vyhne doc04077020160928094333.pdf doc04077020160928094333.pdf (799.2 kB)

 
 

PoďakovanieVytlačiť
 

Starosta obce Vladimír Bevelaqua ďakuje za pomoc pri príprave ľadovej plochy na multifunkčnom ihrisku poslancom obecného zastupiteľstva a to: p. Ľubošovi Procnerovi za poskytnutie pracovného stroja, ktorý riadil  pracovník jeho firmy Miroslav Slaný z obce Kľak, ktorý počas svojho osobného voľna prišiel pomôcť a  p. Jánovi Kriváňovi. Na natiahnutí plachty sa zúčastnili  aj menovaní občania:  p. Stanislav Muller,  p. Štefan Píš, p. Cyril Žanenský, p. Peter Marko, Slavomír Babic mladší a za obecný  úrad pracovná skupina: Štefan Griglák, Július Moštenický, Ľubomír Pešťuka, Ján Rožko a  Rastislav Pavla. Za chalupárov ďakujem pánovi Bendíkovi s rodinou.

Viac foto - viď Fotogaléria


 
 

Uvítanie detí do životaVytlačiť
 

V nedeľu 18. decembra 2016 sme v obradnej miestnosti  OcÚ vo Vyhniach slávnostne uvítali našich najmenších občanov v sprievode rodičov a blízkej rodiny. Milú slávnosť spestrili dojemné piesne a veršíky žiačikov našej základnej školy, ako aj spev domácej Vyhnianky. Všetci zúčastnení si z podujatia odniesli dobrú náladu a noví malí spoluobčania aj pekné darčeky.

Viac foto nájdete v sekcii Fotogaléria.


 
 

Pocta Zdenkovi MikuloviVytlačiť
 

 

     Známy hudobník, skladateľ, dirigent, pedagóg Zdenko Mikula sa narodil 27.11.1916 vo Vyhniach. Vyštudoval pedagogiku v pedagogickom ústave v Banskej Bystrici a Konzervatórium v Bratislave. Bol vojenským kapelníkom, potom dirigentom v Bratislave. Založil a viedol Vysokoškolský umelecký súbor v Bratislave, bol šéfredaktorom Hlavnej redakcie hudobného vysielania, vedúci tajomník Zväzu slovenských skladateľov v Bratislave i v Prahe. Obdivuhodná je jeho kompozičná aktivita , ktorú vyvíjal popri pracovnej a spoločenskej angažovanosti. Sme hrdí na nášho rodáka a pri príležitosti jeho 100. výročia narodenia starosta obce V. Bevelaqua,  náš  kňaz Mgr. P. Križan a s veľkou pomocou D. Luptovskej zorganizovali slávnostný koncert na počesť Zdenka Mikulu. Koncert sa konal vo Vyhniach v chráme sv. Michala. Na koncerte excelentne účinkoval Spevácky zbor Rozkvet z Prievidze a hudobne ho sprevádzal Orchester ZUŠ L. Stančeka z Prievidze a hudobné teleso dirigoval Ján Glos.

     Na koncerte odzneli diela Zdenka Mikulu, slovenské tangá, ľudové piesne a vianočné koledy upravené Z. Mikulom, ktoré sa výborne hodili do začiatku adventného obdobia. Zaznela aj originálna koleda z Vyhní:  Hop, juhási, do hory.

     Spevácke a hudobné ukážky boli nádherné, umelecký zážitok jedinečný, bolo to skutočne na výbornej úrovni. Diváci z Vyhní i okolia odchádzali doslova očarení. Vďaka za krásny zážitok.

                                                                                                                                  A.Majerská


 
 

Máme nový literárny prírastokVytlačiť
 

kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Ako sme už vopred avizovali, v piatok 11. marca sa na pôde Obecného úradu vo Vyhniach konal "krst" monografie Zdenko Mikula s podtitulom Rád som žil a tvoril. Knihu "pokrstil" starosta obce Vladimír Bevelaqua spolu s jej hlavnou autorkou Mariannou Bárdiovou a "krstnou mamou" Darinou Luptovskou. Na krste sa zúčastnili odborníci v hudobnej oblasti, ale aj široká verejnosť. Program udalosti spestril operný spev Stanislava Bartka s hudobným sprievodom klaviristky Marty Nemcovej. 


 
 

Vyhniansky Trnád 2015Vytlačiť
 

Vyhniansky Trnád 2015 

Za krásneho počasia sme sa už po šiestykrát stretli na Vyhnianskom Trnáde. Členovia OZ Eisenbach Vyhne zorganizovali  dňa 13.6.2015 presne na Antona tradičnú banícku slávnosť pred ústím štôlne Sv. Antona Paduánskeho. Účastníci  za podpory baníckej dychovky Hodrušanka absolvovali sprievod až pred ústie štôlne, kde sa konala  slávnostná bohoslužba, ktorú odslúžil náš dôstojný pán farár Peter Križan. Tejto akcie sa zúčastnilo množstvo návštevníkov z Vyhní, ale hlavne z blízkeho okolia. Celú akciu nahrával aj redaktor rádia Regina, ktorý prispel k propagácii tejto slávnostnej baníckej tradície. Účastníci si mohli pochutnať na baníckom guláši a vyhnianskom pivku a k dobrej nálade im vyhrávala dychovka – Hodrušanka. Za zdarný priebeh akcie chceme poďakovať aj našim tradičným sponzorom pivovaru Steiger, OU Vyhne, ale aj tradične p. Ciglanovej za koláče  nazývané trnádky ,p. Luptovskej za veľmi chutné pagáčiky a pánovi E. Lepeňovi za slané pečivo, ktoré sa pri pivku okamžite minulo. Veľkú vďaku si zaslúžia hlavne členovia  OZ Eisenbach za zorganizovanie a udržiavanie baníckej tradície vo Vyhniach.

Ing. Ivan Lepeň


 
 

The hidden child Slovensko - Občianske združenie osôb, ktoré ako deti prežili holokaust.Vytlačiť
 

Účastníci pri židovskom pamätníku Dňa 11.6.2015 našu obec Vyhne navštívili členovia tejto  organizácie , ktorej podstatou je pripomínanie si pamiatky umučených v koncentračných táboroch a ktorí sa  postavili sa na odpor a čelili všetkým prejavom nenávisti a snahám o skresľovanie a zahmlievanie prežitého obdobia fašizmu. Aj v našej obci počas vojnového slovenského štátu bol zriadený v areály kúpeľov židovský tábor.

    Dnes v doprovode s predsedníčkou organizácie THC Slovensko Anitou Podhornou , starosta obce Vladimír Bevelaqua prijal na Obecnom úrade vo Vyhniach ich členov a dvoch priamych účastníkov židovského  tábora zriadeného v kúpeloch Vyhne pána Otta Šimku dnes už ako 91 ročného a Pavla Justa ako 75 ročného. Starosta obce pozval aj pána Mariana Pavúka a fotografa Jozefa Krchmana, ktorý nám zachytil túto vzácnu návštevu. V krátkosti pán starosta predstavil minuloť, súčastnosť a budúcnosť obce, akým smerom sa bude uberať. Prehliadkou pekného námestia a základnej školy všetci prítomní sa presunuli k židovskému pamätníku pri Vodnom raji  a následne navštívili samotný areál Vodného raja. 

fotogaléria z návštevy


 
 

Budú Vyhne dedinou roka?Vytlačiť
 

Milí priatelia, obyvatelia a návštevníci našej obce!

    námestie Vyhne

Naša obec sa  zapojila do súťaže a uchádza sa o finančnú podporu v    programe obnova dediny. Našou snahou je nielen získať finančné prostriedky na jej  budovanie, ale ju aj propagovať. Veď naša obec sa má čím pochváliť.

    Vyhne vznikli ako banícka obec, v ktorej pôsobili nemeckí prisťahovalci- baníci, zaoberajúci sa ťažbou železnej rudy, ktorú ťažili na povrchu a neskôr v banských štôlňach. Pri hĺbení takejto štôlne narazili na teplý termálny prameň, ktorý neskôr začali využívať na kúpanie, pričom zistili, že má blahodarné účinky na telo, a tak postupne začali vznikať kúpeľné domy a kúpeľnícka tradícia v obci. Keďže v obci pôsobili baníci a rozvíjal sa tu i cestovný ruch, tak bol v obci založený pivovar, v ktorom sa dodnes varí dobré pivo. Neskôr v 18. storočí k nemu pribudla ďalšia dôležitá budova -  strojárenská fabrika.

    V dnešnej dobe hľadíme do budúcnosti a usilujeme sa zachovávať históriu pre nastupujúcu generáciu a orientovať sa na cestovný ruch.  Snažíme sa  získavať čo najviac finančných prostriedkov na jej obnovu.

    Obec bola v posledných rokoch podporovaná z rôznych fondov a grantov, konkrétne revitalizácia centrálneho verejného priestranstva, ktoré sme odovzdali v roku 2013 do užívania. Okrem námestia sme opravili školu, postavili nový dom smútku a zrekonštruovali miestnosti vo viacúčelovom spoločenskom dome. V ňom v súčasnej dobe prebieha i  výmena okien a zateplenie stien, pričom peniaze na tento účel boli poskytnuté z Environmentálneho fondu.

    Snažíme sa o budovanie a rast našej obce, aby sa tu našim občanom dobre žilo a súčasne, aby bola atraktívna aj pre jej návštevníkov. Našou snahou je, aby ste videli, že sa tu neustále niečo nové buduje pre zlepšenie kvality života.

     Z uvedeného dôvodu som našu obec prihlásil do súťaže Dedina roka 2015. Veď máme sa čím pochváliť a nemali by sme byť skromní. Premenu obce príde hodnotiť hodnotiaca komisia 22.6.2015 o 9:00 hod. Vtedy našu obec teoreticky a prakticky predstavíme počas troch hodín. Obec bude hodnotená uvedenou komisiou, ako aj hlasovaním občanov na internetovej stránke www.obnovadediny.sk. Tento rok súťaží 18 obcí.

    Veľa sa nám, spoločnými silami, so starým obecným zastupiteľstvom v minulom období podarilo urobiť. Veľa práce nás s novým ešte čaká. Ak vám záleží na našej obci, zapojte sa do súťaže a zahlasujte za ňu prostredníctvom internetu. Ďakujem.

 

  Vladimír Bevelaqua

     starosta obce


 
 

Deň matiekVytlačiť
 

kliknutím na foto sa zobrazí fotogaléria - deň matiek

Dňa 17.05.2015 o 17:00 hodine sa uskutočnil kultúrny program k sviatku Dňa matiek. Slávnostný príhovor prítomným predniesol starosta Obce Vladimír Bevelaqua. Vystúpili na ňom deti z materskej školy, ktoré predniesli súbor básní a zatancovali tanec gentlemanov,  deti zo základnej školy sa prezentovali básňami, piesňou a hudobnými vystúpeniami. Predstavili sa hrou na gitare, keyboarde, zobcovej flaute a harmonike. Obohatením programu bolo tiež vystúpenie Petra Sliackeho a Elišky Bradovej, ktorá zaspievala pásmo ľudových piesní s doprovodom hrou na heligónke. Nakoniec zaspieval spevokol Vyhnianka ľudové piesne venované  všetkým mamám. Organizátormi tohto podujatia boli Obecný úrad Vyhne, Jednota dôchodcov a Slovenský zväz zdravotne postihnutých.

Program uvádzal prednosta OcÚ JUDr. Dušan Lukačko.


 
 

Stavanie mája a obecná vatraVytlačiť
 

 Stavanie mája Obecný úrad pripravil v predvečer 1. mája kultúrne podujatie pre našich spoluobčanov a návštevníkov. Jeho prvá časť sa uskutočnila na námestí pri ZŠ a druhá časť, teda večerné podujatie spojené so zapálením tradičnej vatry s občerstvením. Ako to už býva tradíciou na tomto podujatí, zábava a dobrá nálada trvala do neskorých hodín k spokojnosti prítomných. Tých, ktorí prišli, zabávala hudobná skupina Dostavník a DJ Karol. Všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešne zvládnutému  programu srdečne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

 

Prednosta ObÚ


 
 

Uvítanie detí do životaVytlačiť
 

Uvítanie detí do života V nedeľu 7. decembra 2014 sme v obradnej miestnosti  OcÚ vo Vyhniach slávnostne uvítali  našich najmenších občanov ( deti do 1 roka života) v sprievode rodičov a blízkej rodiny. Milú slávnosť spestrili veršíky škôlkarov a prvákov, ako aj spev domácej Ladienky. Najmenší pozvaní hostia sa držali statočne- ani jeden z nich v neznámom prostredí nezaplakal, niektorí si dokonca zdriemli...

                                                                                                                                     M. Štefanková


 
 

PoďakovanieVytlačiť
 

starosta Chcel by som sa Vám, všetkým občanom našej obce, poďakovať za Vašu účasť vo voľbách do samosprávnych orgánov.

Moja vďaka patrí všetkým, ktorí ma podporovali nielen  v minulom volebnom období, ale i teraz mi dali svoj hlas. 

Opätovne zvolený za starostu chcem pracovať v prospech všetkých občanov obce Vyhne a napĺňať motto môjho programu:

„Istota, rozvoj a prosperita našej obce.“

 

Zároveň prajem Vám, novozvoleným poslancom obecného zastupiteľstva, veľa úspechov, dobrých nápadov a vzájomnú úspešnú spoluprácu, ktorá bude prospešná pre všetkých občanov obce.

 

   starosta obce

Vladimír Bevelaqua


 
 

Vladimír Bevelaqua zostáva starostomVytlačiť
 

Vladimír Bevelaqua Podľa neoficiálnych výsledkov volieb získal najvyšší počet hlasov nezávislý kandidát Vladimír Bevelaqua, ktorý získal 360 hlasov. Jana Kopčanová neoficialne získala 300 hlasov.

 

Výsledky kandidátov pre voľby poslancov Obecného zastupiteľstva vo Vyhniach 15. novembra 2014 v prílohe

 


 
 

Vysvätenie domu smútku vo VyhniachVytlačiť
 

Vysvätenie domu smútku vo Vyhniach Dňa 8. novembra 2014 sa v popoludňajších hodinách uskutočnilo slávnostné otvorenie a požehnanie nového domu smútku. Konečne sme sa po dlhých rokoch čakania dočkali dôstojného miesta na rozlúčku so zosnulými. Ako otvorenie prebehlo približujú priložené fotografie vo fotogalérii.

fotogaléria 


 
 

Pondelok doma nebudem, utorok na jarmok pôjdem, a v stredu z jarmoku, vo štvrtok s chlapcami do šenku Vytlačiť
 

jarmokVyhnianske leto prinieslo pre aktívnych rôzne možnosti. Svoj čas mohli stráviť nielen v početných otvorených „šenkoch“, pri vode či v prírode, ale si tiež mohli vybrať, či sa zúčastnia filmových dielní, Vyhnianskej bicygluvačky, slávnostného odhalenia pamätnej tabule L. E. Hudeca, piano show J. Holého, ...

    Tiež mohli zavítať na jarmok ručných prác pri penzióne Na Slnečnej stráni. Tentokrát sa uskutočnil v sobotu 23. augusta v popoludňajších hodinách. Napriek skúpemu slnku sa návštevníkom nelenilo prísť a podporiť šikovných domácich majstrov a gazdiné. Tí, ako sa ukázalo, nezaháľali a na jarmok sa poriadne pripravili- ich pulty sa prehýbali voňavými medovníkmi a sviečkami, ozdobami a bižutériou každého druhu, módnymi doplnkami i výstrelkami... Každý si mohol vybrať „to pravé orechové“. Správnu jarmočnú atmosféru dopĺňali skladby harmonikárky Marty Benčovej st., ako aj vôňa kačaciny, gulášu či cibule na omastenom chlebe, ktoré pripravovali kuchári z penziónu. To, či sa akcia vydarila, posúďte sami- prikladám „dôkazový materiál“.

M.Štefanková

 

Krátka fotoreportáž z podujatia


 


 
 

Vo Vyhniach odhalia pamätnú tabuľuVytlačiť
 

pamatna_tabulaVyhnianska kaplnka je okrem iného jedinečná svojim autorom. Je ním Slovák Ladislav Eduard Hudec. Zatiaľ čo v ďalekej Číne stoja desiatky jeho stavieb, vyhnianska kaplnka jeho jediné dielo na Slovensku. Celosvetovo uznávaného architekta si teraz v obci náležite uctia.

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach o pár dní oslavuje storočnicu od svojho posvätenia. Pri tejto príležitosti si vo Vyhniach poctia nielen ju, ale aj jej autora. Obec sa rozhodla slávnostne odhaliť pamätnú tabuľu tomuto banskobystrickému rodákovi, ktorý v ďalekej krajine postavil viac ako 60 významných stavieb.

Súčasťou podujatia, ktoré pripravuje obec v spolupráci so Spolkom architektov Slovenska, Rímskokatolíckou cirkvou a miestnou farnosťou, bude aj slávnostná svätá omša a kultúrny program.

Ladislav Eduard Hudec bol nielen významným architektom, ale aj pokrokovým mysliteľom. Kaplnku staval s myšlienkou zjednotenia cirkví. ,,Kaplnka vo Vyhniach nie je však výnimočná iba tým, že je jediným dielom architekta Ladislava Hudeca na Slovensku. Ona nesie vo svojej podstate aj ďalšiu výnimočnosť – prvé náznaky ekumenizácie na našom území," uviedol v tejto súvislosti publicista Fedor Mikovič s tým, že snahy o bratské vzťahy medzi jednotlivými cirkvami a cirkevnými spoločenstvami sa začali zintenzívňovať až oveľa neskôr

Vyhnianska kaplnka je okrem iného jedinečná svojim autorom. Je ním Slovák Ladislav Eduard Hudec. Zatiaľ čo v ďalekej Číne stoja desiatky jeho stavieb, vyhnianska kaplnka jeho jediné dielo na Slovensku. Celosvetovo uznávaného architekta si teraz v obci náležite uctia.

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach o pár dní oslavuje storočnicu od svojho posvätenia. Pri tejto príležitosti si vo Vyhniach poctia nielen ju, ale aj jej autora. Obec sa rozhodla slávnostne odhaliť pamätnú tabuľu tomuto banskobystrickému rodákovi, ktorý v ďalekej krajine postavil viac ako 60 významných stavieb.

Súčasťou podujatia, ktoré pripravuje obec v spolupráci so Spolkom architektov Slovenska, Rímskokatolíckou cirkvou a miestnou farnosťou, bude aj slávnostná svätá omša a kultúrny program.

Ladislav Eduard Hudec bol nielen významným architektom, ale aj pokrokovým mysliteľom. Kaplnku staval s myšlienkou zjednotenia cirkví. ,,Kaplnka vo Vyhniach nie je však výnimočná iba tým, že je jediným dielom architekta Ladislava Hudeca na Slovensku. Ona nesie vo svojej podstate aj ďalšiu výnimočnosť – prvé náznaky ekumenizácie na našom území," uviedol v tejto súvislosti publicista Fedor Mikovič s tým, že snahy o bratské vzťahy medzi jednotlivými cirkvami a cirkevnými spoločenstvami sa začali zintenzívňovať až oveľa neskôr

 

zdroj: TASR

fotoreportáž


 
 

Nájomné bytyVytlačiť
 

Pôdorys byty Vyhne

Obecný úrad Vyhne robí opätovne prieskum záujmu o nájomné byty. Obecné zastupiteľstvo obce Vyhne bude v blízkej budúcnosti rozhodovať o návrhu projektu výstavby nájomných bytov v našej obci. V prípade záujmu o nájomné byty si občania musia podať žiadosť na obecný úrad vo Vyhniach. Až v prípade zvýšeného počtu záujemcom sa bude daný projekt realizovať.
Doplnené o pôdorys alternatív a cenové kalkulácie.


Viac info v prílohe


 
 

Otvorenie vyhnianskej knižniceVytlačiť
 


kliknutim na obrázok sa zobrazí fotogaléria
Dňa 30.8. 2013 bola slávnostne otvorená Obecná knižnica vo Vyhniach.
Umiestnená je v nových priestoroch budovy Obecného úradu.
Oficiálny program otvorila hudobná skladba v prevedení Márie Knopovej a
Jakuba Grajciara. Po nej Mgr. M. Štefanková privítala prítomných a starosta obce V. Bevelaqua predniesol slávnostný prejav. Okrem chutného pohostenia prítomných potešila zaujímavá beseda s autorom knihy Osud Židov vo Vyhniach.

Do knižnice pribudli nové zaujímavé knižné tituly, taktiež čitatelia budú môcť využiť ponuku čerstvej tlače a prístup k internetu.

 

Otváracie hodiny knižnice:
Utorok: 13:00h- 16:00h
Štvrtok:13:00h- 16:00h


 
 

Sv. omša pri soche sv. Jána NepomuckéhoVytlačiť
 

Dnes, 16.5.2013, o 18:00 hod., sa pri spomienke na sv. Jána Nepomuckého, uskutočnila pod jeho zreštaurovanou sochou v miestne časti obce Peserany - pri Žiakovcoch sv. omša. Jej netradičnosť spočívala v tom, že sa uskutočnila v prírode pod holým nebom. Zúčastnilo sa jej asi 40 veriacich, zväčša obyvateľov obce. Je zaujímavé, že v našej obci máme niekoľko netradičných miest, na ktorých sa uskutočňuje svätá omša, napr. kaplnka sv. Anny na Dolinkách, Kríž na Dolinkách, cyrilometodejský kríž na Jelenej skale alebo ústie do štôlňe sv. Antona Paduánskeho. Je dobré, keď aj takýto spôsob slávenia sv. omše veriacim viac pomôže pri prežívaní cirkevných slávností alebo spomienok.

Július Štefanka

 


 
 

Výstavba domu smútku vo VyhniachVytlačiť
 

Výstavba domu smútku

dovoľte mi, aby som Vás poinformoval v mene Obecného úradu vo Vyhniach o pripravovanej výstavbe Domu smútku v našej obci. Oznamujem Vám, že sme začali s prípravami na výstavbu Domu smútku. Istotne ste si všimli, že začiatkom mesiaca júl 2011 v popoludňajších hodinách do našej obce dorazili dva kamióny s naloženými tehlami.
Touto cestou sa chcem v mojom mene, ako aj za Vás občanov, poďakovať nášmu rodákovi Vojtechovi Trubanovi, ktorý si ctí a váži svoju rodnú obec, v ktorej vyrastal a ktorého zásluhou je, že tieto tehly sú v našej obci a budú použité na výstavbu Domu smútku. Ešte raz srdečná vďaka za sponzorský dar.

V druhom rade sa chcem poďakovať vedeniu firmy Wienerberger – Slovenské tehelne s.r.o. Zlaté Moravce za dodanie tohto materiálu – úprimná vďaka.

Pri tejto príležitosti, žiadam Vás občanov o pomoc pri výstavbe nášho budúceho Domu smútku. V našej obci máme šikovných remeselníkov, stavbárov, drevárov, ktorí by mohli pomôcť pri samotnej výstavbe. Uvedenú stavbu pre nedostatok finančných prostriedkov chceme riešiť v prevažnej miere svojpomocne a za pomoci sponzorov. V tomto roku plánujeme zemné práce a zhotovenie základov. Predpokladaný termín dokončenia je stanovení do konca kalendárneho roka 2012.


Priebeh výstavby môžete sledovať v našej fotogalérii ktorá bude pravidelne aktualizovaná.


Vladimír Bevelaqua, starosta obce

 

 

 

  


 


 
 

Oznamy obecného rozhlasu

Zber papieraVytlačiť
 

logo.jpgVážení spoluobčania, oznamujeme Vám, že Základná škola Vyhne organizuje zber papiera. Kontajner je pristavený pri lietadle oproti škole od 24.apríla do 5.mája. Papier môžete nosiť ráno od 7,15 do 7,45 alebo popoludní od 16,00 do 17,00. Prevezme ho zamestnankyňa školy Ivana Beňová.


 
 

Zber bioodpadu len z hnedých kuka nádob Vytlačiť
 

Oznamujeme občanom, že od apríla 2017 sa robí zber bioodpadu len z hnedých kuka nádob, ktoré bude obec odovzdávať občanom v dňoch štvrtok, piatok a pondelok. Bioodpad voľne položený alebo z vriec sa už nezbiera. Kuka nádoby budú odovzdané všetkým občanom, ktorí majú rodinný dom a nemajú úľavu na domácom kompostovaní. Ostatným občanom sa bioopad nezbiera, nakoľko majú vlastné kompostovisko, za ktoré si uplatňujú úľavu na poplatku za komunálny odpad. 


 
 

Nová kožná lekárka v Hliníku nad Hronom Vytlačiť
 

Oznamujeme občanom, že od 4.apríla 2017 začína v Obci Hliník nad Hronom ordinovať nová kožná lekárka MUDr. Palajová. Ordinovať bude každý utorok a stredu v čase od 12:30 - 16:00 hod. na adrese Kamenárska 158 - budova lekárne. Pri prvej návšteve kožnej ambulancie je potrebné priniesť si so sebou zdravotnú dokumentáciu. Výmenný lístok nie je potrebný. 


 
 

Úradná tabuľa

Oznámenie o začatí územného konania Vytlačiť
 

erb vyhne maly.jpg

Oznámenie o začatí územného konania o umiestnenie stavby a nariadenie ústneho konania verejnou vyhláškou.

Dňa 02. 03.2017 podala spoločnosť Stredoslovenská energetika - distribúcia, a.s., Pri
Rajčianke 2927/8, 010 47 Žilina IČO: 36442151, ktorú na základe splnomocnenia zastupuje spoločnosť Elektro - inžiniering, s. r. o., Rakytovská cesta 130, 974 05 Banská Bystrica, IČO: 36 788 121 v zastúpení Ing. Miroslavom Šusterom, návrh na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby "8291 - Hliník nad Hronom - Vyhne - rekonštrukcia VN vedenia 

Verejná vyhláška vv_hlinik.pdf vv_hlinik.pdf (121.3 kB)

 
 

Záverečný účet obce Vyhne za rok 2016Vytlačiť
 


 
 

Farské oznamy

Farské oznamyVytlačiť
 

kostol.jpg2. Veľkonočná nedeľa 2017


 
 

Hospodárenie obce

Program rozvoja obce Vyhne na roky 2014 - 2020Vytlačiť
 

Program rozvoja obce Vyhne (ďalej len „PHSR“) je strednodobý rozvojový dokument na roky 2014-2020, ktorý bol spracovaný na základe zákona č. 539/2008 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja. Pri spracovaní boli rešpektované zásady regionálnej politiky vlády Slovenskej republiky a princípy regionálnej politiky Európskej únie zakotvené najmä v nariadení Rady (ES) č. 1266/1999 (nariadenie o štrukturálnych fondoch).


 
 

Harmonogram zvozu odpadu

Harmonogram zvozu odpadu na rok 2017Vytlačiť
 

 

     

 


 
 

Rôzne

Hrobové miestaVytlačiť
 

Obec Vyhne v zmysle zákona NR SR č. 131/2010 Z.z. o pohrebníctve v znení neskorších predpisov zrušila tieto hrobové miesta.

Znovu obnoviť nájom týchto hrobových miest je možné do 31.12.2019 na Obecnom úrade vo Vyhniach alebo na telefónnom čísle: 0904 873 276.

Súbor na stiahnutie hrobove_miesta.PDF hrobove_miesta.PDF (27.5 kB)

 
 

dnes je: 1.5.2017

meniny má: Sviatok práce

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Webová stránka obce Vyhne www.vyhne.sk sa v čo najväčšej miere snaží o dodržiavanie platnej legislatívy ohľadne prístupnosti webových stránok - novely 570/2009 zákona 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy.

webygroup

Úvodná stránka