Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Projekt výstavby bazénovej haly Vytlačiť
 

Vážení spoluobčania a návštevníci aquaparku,

      Obec Vyhne bola priemyselnou obcou, ale vzhľadom na spoločenské zmeny prebehli aj zmeny v našej obci. V rokoch 2004 až 2007 sa na mieste bývalého kúpaliska postavil aquapark s celoročnou prevádzkou. Počas prevádzky sa zistilo, že do nášho aquaparku nielen cez leto, ale aj v zimnom období chodieva množstvo návštevníkov. V týchto priestoroch dochádza k pretlaku návštevníkov vzhľadom na malé priestory. Je zrejmé, že by do tohto nášho zariadenia prišlo aj viac návštevníkov, avšak kapacitne priestory nestačia. V bývalom obecnom zastupiteľstve sme rozmýšľali nad tým, ako aquapark rozšíriť, aby sme uspokojili čo najväčší počet ľudí. V roku 2012 a 2014 boli vypracované projekty na bazénovú halu, v ktorej je umiestnený plavecký bazén, detský bazén, a keďže sme boli kúpeľná obec,  vznikla ešte myšlienka mať pod zemou sedací bazén a odpočiváreň. Túto stavbu sme v tom čase chceli riešiť cez eurofondy. V týchto rokoch sa vybavilo aj stavebné povolenie, no tento zámer nám nevyšiel.

     V  novom zastupiteľstve 2014 -2018 sa projekt vďaka poslancom obecného zastupiteľstva znovu otvoril, prítomní poslanci si pozreli projekt a dohodli sme sa, že tento projekt je potrebné dopracovať o tobogán a nájsť spoločné riešenie pre financovanie stavby. Zhodli sme sa na tom, že obec Vyhne vytvorí spoločnosť s ručením obmedzeným pod názvom „ Stratené kúpele“. Túto spoločnosť sme vytvorili, aby sme nezaťažovali finančný rozpočet obce a Stratené kúpele si na výstavbu zoberú úver na financovanie stavby. Úver je vybavený pre Stratené kúpele. Bolo prijaté uznesenie poslancami Obecného zastupiteľstva o možnosti prijatia úveru spoločnosťou Stratené kúpele na výstavbu tohto zariadenia, avšak poslanci sa dohodli, že bude lepšie kúpiť od stavebnej firmy hotovú skolaudovanú stavbu. Má to však jeden háčik, a to je predraženie stavby o úver  prijatý stavebnou firmou, čo predstavuje na úrokoch za rok výstavby navýšenie rozpočtu  približne o 100 000.-€ . Tak isto riaditeľ a zástupca banky neodporúča takýto spôsob výstavby, ale odporúčajú pre ušetrenie peňazí ísť do platieb podľa dohodnutej zmluvy s 20 až 30 percentnou zábezpekou s tým, že po skolaudovaní stavby stavebnou firmou by sa vyplatila táto zábezpeka stavebnej firme.

       Ak chceme podnikať a mať v budúcnosti, keď nebudú eurofondy,  prospech z aquaparku, mali by sme stavbu zrealizovať teraz - rozšíriť ponúkané možnosti pre návštevníkov spoločného aquaparku a ísť do rozvoja obce, cestovného ruchu. Veď aj dnes žijeme v našej obci prevažne z cestovného ruchu. Pre zaujímavosť, aquapark má pre nedostatok miesta ročne návštevnosť len 100 tisíc návštevníkov. Ostatných 160 tisíc návštevníkov príde na hotely, chaty a na  rôzne ubytovacie zariadenia v obci. Či chceme alebo nie, žijeme z cestovného ruchu. V roku 2017 prišlo do obce počas celého roku viac ako 280 000 návštevníkov.

      Prvú časť projektu máme spracovanú ako videovizualizáciu (spustí sa po kliknutí na obrázok nižšie).  Tobogán so 17m vežou, 60m samotného tobogánu, dojazdová miestnosť a podzemný bazén s oddychovou miestnosťou na tejto vizualizácii ešte nie sú zapracované, ale máme to naprojektované.

       Chcem na záver ubezpečiť občanov, že výstavba a financovanie tohto zariadenia sa nebude dotýkať obecných peňazí , je to mimo rozpočtu obce. Spoločnosť si bude úver splácať zo zarobených peňazí tak, ako si spláca a samofinancuje aj Vodný raj Vyhne. Vybudovaním  tohto zariadenia sa rozšíria aj možnosti zamestnania. Naša obec má veľké možnosti, len sa treba chytiť príležitosti.

     Tento projekt dávam Vám všetkým na vedomie k širokej diskusii a názorom. V najbližších dňoch majú poslanci OZ vybrať stavebnú firmu a rozhodnúť, či sa pôjde do výstavby tohto zariadenia alebo nie.

 

                                                                                                                  Vladimír Bevelaqua

                                                                                                                        starosta obce

hala

 


 
 

dnes je: 19.1.2019

meniny má: Drahomíra, Mário

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka