Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Bývalé kúpele

Obrázok

 

Obr.: Pred starým kúpeľným domom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napriek významu baníctva, železiarstva a pivovarníctva, Vyhne najviac preslávila železitá termálna voda a liečebné kúpele.
Vznik kúpeľov vo Vyhniach je spojený s ťažbou železnej rudy. Podľa ústneho podania, keď baníci začali raziť štôlňu na úbočí obrátenom na juh, sotvaže vyhĺbili sto krokov, dostali sa k prameňu vody nieže teplej, lež priam horúcej. Doba vzniku kúpeľov sa nedá presne určiť. Arnold Ipolyi spomína, že už v 13. storočí sa kúpele spomínajú pod menom „Szénasi hévvíz - Bzenická teplá voda“, že obsahuje železo a pramení vo vyhnianskych baniach.
V 14. storočí až do prvej polovice 16. storočia boli majiteľmi kúpeľov príslušníci bohatej banskoštiavnickej rodiny Rösselovcov. Kúpele tvoril väčší murovaný kúpeľný dom, jednoducho zariadený. V päťdesiatych rokoch 16. storočia získal kúpele Quirin Schlaher. Tento v roku 1563 svoje nehnuteľnosti predal bratom Vítovi a Vavrincovi Öderovcom. Magistrát Banskej Štiavnice vyhlásil kúpnu zmluvu za neplatnú a predmetný majetok zhabal. Mesto Banská Štiavnica sa stalo majiteľom kúpeľov až do roku 1917. Mesto však za tie roky často dávalo kúpele do prenájmu.

Koncom 17. storočia vyhnianske kúpele nadobúdali z roka na rok väčší význam. Mesto vložilo do nich veľké investície najmä v l7. a 18. storočí, keď ich povznieslo na vrchol slávy a urobilo z nich vyhľadávané stredoeurópske kúpele.
K dobrému chýru vyhnianskych kúpeľov prispel aj tamojší pobyt sedmohradského kniežaťa, vodcu stavovského povstania, Františka Rákocziho II. a jeho manželky Šarloty Amálie. Rákoczi sa rozhodol odkúpiť Vyhne i s kúpeľmi od mesta. Dohoda bola v júli 1708 uzavretá na obojstrannú spokojnosť a len porážka kurucov pri Trenčianskej Turnej zabránila Františkovi Rákoczimu II. prevziať svoj majetok. Kúpele potom naďalej obhospodarovalo mesto.
Samu Borovszky vo svojej rozsiahlej monografii o Tekovskej župe doslova uvádza, že v tom čase boli kúpele vo Vyhniach najvýznačnejším liečebným miestom uhorskej krajiny.
V roku 1723 kúpele pozostávali z troch budov. Jedna bola určená pre ubytovanie a stravovanie, v druhej bol bazén pre urodzenejších návštevníkov a v tretej bazén určený pre pospolitý ľud. V roku 1747 kúpeľná budova aj s blízkymi budovami zhorela. Mesto bolo nútené kúpele znovu vybudovať.
Ešte začiatkom 19. storočia patrili tieto kúpele v Maďarsku medzi popredné a liečili sa tu uhorský palatín arciknieža Jozef so svojou manželkou, spisovateľ Móric Jókai aj Augustín Lobkovitz. V druhej polovici 19. storočia však už kúpele strácali na úrovni, keďže mesto Banská Štiavnica sa dostalo do zlej finančnej situácie
V 70. rokoch, keď sa pomery v štáte zlepšili, mesto sa s veľkým úsilím pustilo do záchrany kúpeľov a dalo pristaviť k starému kúpeľnému domu pavilón so zrkadlovým kúpeľom a jedáleň, nad ktorou bola čitáreň a hudobná sieň, bol zriadený nový - Horný park, promenáda, prechádzkové chodníky po kúpeľoch a okolí.
V 80. rokoch mesto požiadalo Viliama Zsigmondyho o vyvŕtanie artézskej studne. Vrt sa vynikajúco vydaril a artézsky prameň dával dvakrát toľko vody ako dosiaľ. Takto bola zaistená aj základňa kúpeľov a mesto vystavalo nový kúpeľný dom, ktorý sa skladal z nového kúpeľa so zrkadliskom a ubytovacej časti. Staré domy zmizli a prechádzkové cesty do hôr sa rozšírili na 20 km.

S rozvojom kúpeľov vzrastala aj súkromná výstavba a vtedajší nájomca Jakab Hell oproti kúpeľom vystaval veľký hotel. Začali vyrastať aj súkromné stavby.
Z významných osobností sa v kúpeľoch liečili v roku 1888 Filip Leopold Klement Coburg s manželkou princeznou Lujzou, dcérou belgického kráľa Leopolda II., jej sestra princezná Štefánia a Augustín Ľudovít Szárgothay Coburg.
V roku 1917 predalo mesto Banská Štiavnica kúpele Žilinčanovi a Barančokovi zo Žarnovice a o rok ich od nich odkúpil štiavnický advokát Dr. Koloman Ungár.
Po vzniku prvej ČSR stratili kúpele dolnouhorskú klientelu, prišla hospodárska kríza a kúpele začali upadať. Ungárovci sa orientovali na židovskú klientelu, z Turistického domu spravili kóšer kuchyňu a pristavili štýlovú jedáleň – Sekt pavilón.
8. februára 1940 prišli do kúpeľov prví protektorátni Židia a bol vytvorený tábor pod názvom „Židovská vysťahovalecká skupina“. V roku 1942 bol štatút tábora zmenený na „Pracovný tábor Židov“ a väčšina prvých príslušníkov tábora bola odvezená v marci a apríli do Poľska. Nahradila ich skupina slovenských Židov, ktorých väčšina bola do konca septembra taktiež odvezená do Poľska. Po vypuknutí SNP bol tábor 21. septembra 1944 rozpustený.
Nastali rabovačky materiálu a potravín, ako aj zariadenia nielen miestnymi občanmi, ale aj občanmi z okolia. Dielo skazy bolo dokonané požiarom po prechode frontu. Vypukol dňa 10. apríla 1945 predpoludním okolo 10. hodiny. Príčiny požiaru sa dodnes neobjasnili.
Materiál, ako skaly, tehly sa použili na prestavbu pivovaru. V ďalších rokoch sa rumoviská zrovnali buldozérmi. Takto sa zlikvidovali zbytky Starého kúpeľného domu, Nového kúpeľného domu, Hell házu Turistického domu, Sekt pavilónu a iných priľahlých budov.
Napriek úsiliu niekoľkých nadšencov sa už kúpele nepodarilo obnoviť. Tak sa skončila stáročná sláva železitého kúpeľa vo Vyhniach.

Autor: Marián Pavúk 


 

Lipová aleja na Promenáde

Obrázok


 

Promenáda

Obrázok


 

Bývalé kúpele vo Vyhniach. Navždy stratené! Vieme kedy, ale nevieme kam sa podeli a kto to vykonal! Vy viete? Pomôžte nám nájsť stopy!

Pridať príspevok
:
:
:


 
pridané 3.5.2007 10:03:11

koniky

Ma niekto teraz vo Vyhniach kone na jazdenie???Ak ano dali by ste mi prosim vas ich tel.cislo alebo adresu?Dakujem velmi pekne.Milujem kone.

sasa


 
pridané 10.4.2007 10:11:49

Historické fotografie

Nie som obyvateľkou Vyhní, ale chodili sme tam niekoľko rokov za sebou na dovolenku do hotela Sitno. Vyhne sa nachádzajú v krásnom prostredí, avšak najviac ma zaujali staré fotografie kúpeľov, aj túto diskusiu som začala čítať, lebo som si myslela, že sa tu dozviem viac o minulosti, kúpeľov priamo od občanov, vôbec ma nezaujíma kto čo ukradol, zaujíma ma história, ako kúpele fungovali, aký významní hostia do nich chodili, historické fotografie, to je to čo zaujíma bežného turistu...

Silvia z BA


 
Reakcia na príspevokpridané 13.7.2007 10:44:11

Vážená pani Silvia z BA

Obec Vyhne vydala v júni 2006 knihu STRATENÉ KÚPELE VYHNE. Môžete si ju zakúpiť, alebo aj objednať na dobierku na obecnom úrade. Stojí 350,- Sk, má 96 strán a je plnofarebná, plná obrázkov. Tu sa veľa zaujímavého dozviete z histórie bývalých kúpeľov i samotnej obce.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 14.12.2006 12:05:21

Kúpele

Pekne sa kradlo, lúpilo, pálilo, keď to bolo na koho zvaliť. Nemci to boli! Teraz sa tu ideme hrať na detektívov? Smiešne a úplne zbytočné. Povedzme si pravdu - boli to občania Vyhní a poďme ďalej. Robme niečo pre obec dnes, nie včera. Vodný raj je pekná budúcnosť, len škoda, že vytrhnutá z reality. Neverím, že tadiaľ vedie cesta k úspechu. Na to aby mohol náš Raj fungovať, je tento región primalý a náklady na prevádzku (ak sa vôbec dokončí) priveľké. Ale bolo by to pekné...

Obyvateľka obce


 
Reakcia na príspevokpridané 17.1.2007 18:14:42

Milá pani,

bolo treba zverejniť pravdu, nechceme klamať ďalšie generácie. Dnes robíme všetko pre budúcnosť. Dáme i dám všetky sily do toho, aby sa dielo riadne dokončilo, stalo sa pilierom rozvoja cestovného ruchu vo Vyhniach i v regióne a prinieslo prospech obci. Verím, že to bude pekné, že nám držíte palce, a že budete aj vy spokojná.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 31.3.2006 19:29:26

Termalne kupalisko?

Uz dlhsiu dobu sledujem ako sa vyvija vznik dalsieho "aquaparku" na slovensku. Po vzhladnuti vizualizacii „Vodný raj Vyhne – viacúčelový oddychový areál“ som bol priam zhrozeny, na co sa idu preivestovat nemale peniaze!!! sice je pekne, ze autormi su domaci pani inzinieri. Ved toto je viac nez katastrofa co tam oni navhli!! Koncepcne a hmotovo je to totalne nezvladnute a pri vzhliadnuti architektury navrhu, teda ak sa mozeme bavit o architekture sa da povedat iba jedno... a to ze dana architektura zopoveda trendom zaciatku 90tych rokov.. takto to skoro vzdy dopadne, ked sa praca nezada architektovi ale niekomu kto o tom nema ani ponatie.. staci si porovnat Oravice - Meander Park (ktory bol postaveny za 135 mil. architektmi) a Vodný raj Vyhne (ktory bude stat 140 mil. a navrhli ho inzinieri) a pochopite o com hovorim...

obcan


 
Reakcia na príspevokpridané 29.7.2006 11:47:11

Vodný raj Vyhne

bude stáť až 180 miliónov a nemal to byť a ani to nebude "aqupark". S oravickým Meander Parkom je neporovnateľný. Ak tam majú byť napr. plavecké dráhy 50 a 25 metrové, tak bazén nemôže mať tvar ľadviny a bowlingová dráha musí byť tiež vodorovná a priama a odelená od iných aktivít, keď tam chceme mať aj riadne súťaže. Aj 2 tenisové a 4 volejbalové ihriská budú vyhovovať normám.
Máte pravdepodobne na mysli budovu športovo relaxačného centra, ktoré z celokového nákladu tvorí necelých 13%. Celý tento projekt museli naši inžinieri zvládnuť za jeden a pol mesiaca (!!!). Dielo budeme hodnotiť, keď bude hotové. Ak chcete vedieť viac, zavolajte mi kedykoľvek.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 21.3.2006 11:59:20

A k tomu vodnému raju doletím?

Vodný raj, paráda. Ale ako sa k nemu dostať. Veď komunikácia ktorá vedie do Vyhní je v katastrofálnom až havarijnom stave. Lákate ľudí na vodný raj. Ale ak si mam odtrhnuť nápravu na aute tak to pojdem do Bešeňovej tam je cesta o.k. Skuste si s cestarmi sadnuť a dohodnuť sa!

Návštevník bývaleho kúpaliska


 
Reakcia na príspevokpridané 22.3.2006 18:04:37

Vážený pán návštevník bývaleho kúpaliska,

obec Vyhne môžete pokojne navštíviť autom. Dovedie Vás sem cesta 3. triedy. Od odbočky z cesty 1. triedy v obci Bzenica je to k nášmu budúcemu Vodnému raju len 5 km. V obci Bzenica, i v našej obci, je položený úplne nový asfaltový koberec. Zostávajú k nám len 3 km cesty, o ktorej môžeme povedať, že patrí svojou kvalitou k lepšiemu priemeru na Slovensku. Sú síce na nej výtlky po tohtoročnej krutej zime, tie však naši cestári zvyknú do konca mája opraviť. Už včera sa do toho pustili. Na začiatku obce bol v rokoch 2001 až 2003 vybudovaný cestný obchvat okolo pivovaru Steiger v hodnote 120 miliónov Sk!!! Patrí ku skvostom medzi dielami Doprastavu a je ďalšou nádhernou dominantou našej obce. Prejazd týmto úsekom je pôžitkom pre motoristu. Navyše sa mu pri jazde naskytne krásny výhľad na objekty vyhnianskeho pivovaru Steiger, ktorý patrí nielen svojim zovňajškom, ale aj svojou technológiou, k najmodernejším a zároveň k najkrajším pivovarom na Slovensku, ba i v celej Strednej Európe.

P. S. Ak si chcete odtrhnúť nápravu na aute, odporúčam Vám jazdiť po Bratislave, nemusíte sa kvôli tomu unúvať do Bešeňovej, či do našej obce.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 20.3.2006 14:07:13

Termálne kúpalisko

Prebúdza sa u mňa istá nostalgia pri spomienke na bývalé termálne kúpalisko, ktoré svojou výnimočnou polohou ideálne spĺňalo moje predstavy na skutočný relax a pohodu v krásnom prostredí s nezabudnuteľnou vôňou ihličnatých stromov. Nie som veľmi naklonený budúcemu komerčnému projektu, ktorý navždy pochová tú peknú symbiózu prírody a človeka, i keď chápem situáciu obce z ekonomickej stránky, problematiky zamestnanosti a jej ďalšieho rozvoja. Možno čas ukáže, že záchrana a zveľadenie pôvodného termálneho kúpaliska by mohla byť pre obec omnoho atraktívnejším prínosom a istotne raritou, po ktorej by bol obrovský dopyt na turistickom trhu. Želám Vám veľa úspechov.

Ján z Bratislavy


 
Reakcia na príspevokpridané 20.3.2006 20:44:19

Vážený pán Ján z Bratislavy,

projekt Vodný raj Vyhne mal pracovný názov „Vodný raj Vyhne – viacúčelový oddychový areál“. Pri projektovaní sme brali do úvahy mnohé názory návštevníkov nášho termálneho kúpaliska, medzi ktorými boli, ako ste sa vy sám pomenovali, aj jeho milovníci. Samotné termálne kúpalisko zostane na svojom mieste, prekrásne zachovajúc symbiózu prírody a človeka. Bude dôkladne hygienicky nezávadné a ponúkne svojmu hosťovi okrem doterajších pôžitkov naviac perličkový ostrov, masážnu sprchu, možnosť vyskúšať si ponorenie až do 4 m hĺbky, pohojdanie sa vo vlnách a podobné lahôdky. Malebné okolie s lesnými vôňami zostane na svojom mieste. Pre deti pribudne nový detský bazén s mnohými zaujímavými vodnými atrakciami a pre tie najmenšie i detské ihrisko. Letná sezóna sa predĺži a blahodárne účinky vyhnianskej termálnej železitej vody si budete môcť užívať po celý rok. Ponorený vo výplavovom bazéne sa budete môcť pokochať aj našou zimnou prírodou. Tento pôžitok si ešte budete môcť umocniť pobudnutím v niektorej saune, napr. aromatickej, nechať si urobiť masáž chrbta (kto by si to neželal?). Nevymenoval som všetko, doprajem vám aj milé prekvapenia. Takto oddýchnutý sa môžete prizerať na bowlingovú hru a napokon pri príjemnej hudbe si dať v bare s priateľmi drink na rozlúčku. Vaše auto bude medzitým parkovať na slušnom parkovisku, nie niekde na trávniku pri štátnej ceste. Veľmi, veľmi si želám, aby sme naše dobré termálne kúpalisko zachránili. Trpezlivo čaká na pôvodnom mieste na svoje znovuzrodenie. K prívlastku „komerčný projekt“ dodám len toľko, že aj bývalé termálne kúpalisko fungovalo ako komerčné, odkedy boli zastavené každoročné štátne dotácie na jeho prevádzku. Verte, veľmi by sme boli radi, keby náš projekt mohol fungovať ako nekomerčný, len tak pre potešenie našich hostí.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 3.3.2006 10:45:25

Prebudenie skôstu Slovenska

Keď som bol žiakom základnej školy, zo slávnych kúpelov boli iba trosky, v ktorých sme sa hrali na schovávanú. I keď dnes už nežijúci, lekár MUDr. Daniel Kéder vyvijal maximálne úsilie o obnovenie kúpeľov,nebol pochopený. Nové dielo umožní nielen rozvoj služieb ,špotu a kultúry, ale v podstatne širšom meradle využiť liečivú vodu, ktorá odteká s veľmi malým úžitkom. Počas vysokoškolského štúdia sme v čase návštevy našich rodičov brigádovali s čakanom a lopatou na výkope bazénu a mali radosť, že sa v našej obci s bohatou historiou niečo vybuduje. Vo Vyhniach je už pomerne dosť turistov, bolo by účelne zorganizovať služby, ktoré by umožnili viacej poznať samotné turistické možnosti Vyhieň a okolia. Využiť záujem bývajúcich na hoteloch a chatách, neponechať ich iba na vlastnú možnosť. Mnohí by uvítali takéto služby, pretože tento region nepoznajú a sami nemajú odvahu ísť po turistických chodníkoch bez doprovodu. Zvážiť využitie aj histórie templárskych rytierov a baníctva. Vďaka úspešným občanom Vyhieň za túto aktivitu a predpokladám, že maximálny počet priloží ruku k dielu a premení slávnu históriu na povedomie a slávu Vyhieň do súčasnosti.

M. Rosenberg,Obchodná fakulta EU Bratislava


 
pridané 19.2.2006 13:56:49

Určite to boli pekné kúpele.

Ja si to pamätám len z rozprávania starých rodičov. Nebývam vo Vyhniach ,ale keď som bola malá, som často bývala u starých rodičov. Starý otec ako malý chlapec už v kúpeľoch pracoval . Bola vtedy ťažká doba, tak pracovali aj deti. Staré fotografie o kúpeľoch o tom svedčia, že to bolo na urovni. Škoda, keby sme tie časy mohli aspoň na chvíľku vrátiť späť. Dúfam že sa Vám podarí aspoň niečo vybudovať, a tak k Vám prídu hostia, turisti.
Vnučka, ktorej je niekedy smutno že už nemá kam chodiť.

návšetvníčka webu


 
pridané 15.1.2006 21:25:51

História a súčastnosť

Považujem za chvályhodné, že aj dnes sa nájdu nadšenci, ktorí chcú historické fakty uviesť do správnej roviny.
Odhalenie skutočnej pravdy však môže byť aj boľavé a môže zasiahnuť do života občanov.
Od vypálenia kúpeľov ubehlo 60 rokov, čo je pomerne dlhá doba na to, aby sa vinníci, či spoluvinníci mohli za tento čin zodpovedať. Tieň vinny by však mohol padnúť na potomkov a potom by takéto neslávne "dedičstvo" celkom určite narušilo medziľudské vzťahy v obci. Nechcem tým povedať, že o likvidáciu kúpeľov sa pričinilii občania Vyhní, ale čo ak, trebárs len nepriamo.

Zničené kúpele už nič nevráti a pre pokoj v obci nechajte radšej históriu zahalenú rúškom tajomstva, veď pokoj medzi občanmi a ich nadšenie pre rozvoj obce je najlepšia investícia pre ciele, ktoré ako obec mátepred sebou.
Aj keď roky budovateľského nadšenia sú dávno minulosťou, nedá mi pripomenúť obdobie okolo roku 1960, kedy sa stavalo vyhnianske kúpalisko. Bola som vtedy malá, ale dobre si pamätám s akým nadšením naši rodičia prikladali ruku k dielu v podobe množstva brigádnických hodín. A keď sa kúpalisko otvorilo, stalo sa kultúrnym stánkom obce a občanov bez rozdielu veku.
Verím, že podobne tomu bude aj teraz pri výstavbe "Vodného raja" ,ktorý určite zviditeľní Vyhne nielen na Slovensku, ale aj za hranicami a budú naň hrdí nielen občania obce, ale aj my, ktorí žijeme desiatky rokov mimo nej.

Ing. Anna Žanonyová / Domaniková - Košice


 
pridané 9.11.2005 11:31:22

História sa opakuje.

Čo sa divíte. V Bratislave v strede mesta pred domom ROH zmizli mestské kúpele otvorené hádam jeden rok i z 50 m bazénom, výryvkami a tech. vymoženosťami 90-tých rokov, za pol roka v dobe po demokratickej revolúcii. Podobnosť čiste náhodná. Už sa neoplatí pátrať, treba začať znovu a postaviť ešte krajšie, s nádychom starej zašlej slávy. V tejto ťažkej práci Vám pán starosta želám veľa dobrých nervov a odvahy. Teším sa na stretnutie v ešte krajších Vyhniach.
Z úctou

občan z Bratislavy


 
pridané 3.6.2005 14:47:40

Držím Vám palce !!!

Vážený pán starosta a všetci občania obce Vyhne, srdečne a úprimne Vám držím palce, aby sa Vám všetkým podarilo obnoviť zašlú slávu Vašich kúpeľov. Nečakajte na pomoc štátu a už vôbec nie poslancov parlamentu, spoľahnite sa na svoje ruky a rozum. A až kúpele opäť postavíte a sprevádzkujete, prosím Vás nezabudnite, že sa vždy nájde dobrodruh, ktorý ich bude chcieť sprivatizovať alebo dokonca aj vytunelovať.
Pevne verím vo Váš zdravý rozum a dúfam, že sa dožijem otvorenia prevádzky vo Vašich kúpeľoch.

Mgr. Igor CHAMILLA


 
pridané 9.4.2005 22:31:40

Potomkovia rozkradacov a podpalacov radsej mlčia.

Som si isty, ze sa vo Vyhniach este ziju obcania, ktory si pamataju a vedia kto sa postaral o to,ze slavne kupele zmizli raz a navzdy z povrchu zemskeho.Ale mlcia. Mozno vedia kto tam vtedy bol, no po 60-tich rokoch sa uz asi tazko daju zohnat presvedcive dokazy a podla nich ukazat prstom na vinnikov. Myslim si, ze sa najdu aj potomkovia tych, ktory za to nesu priamu zotpovednost. No ti o tom z pochopitelnych dovodov mlcia. Aj ja som od jednej 80 rocnej babicky pocul kto tam vtedy raboval a kto za sebou zamietol dokazy pomocou poziaru. Ale dnes su to uz len dohady. Mohol to byt v skutocnosti niekto uplne iny. Jedno je vsak iste. A to,ze tam vtedy muselo by pachatelov viac , nie iba jeden. Aj nam v skole vraveli, ze to boli ustupujuci nemci. Ale to mozu tvrdit iba ti, ktorim by to tak radsej vyhovovalo. Tiez sa pytam, ako je mozne, ze poziaru podlahli vsetky hlavne kupelne budovy. Ked vznikol poziar v jednej z budov, tak predsa nemohli zhoriet aj vsetky ostatne. Je to velmi smutne, ze sa nieco take stalo a dopustilo. Myslim, ze niekto mal aj potom velky zaujem na tom, aby sa kupele uz neopravovali (nerekonstruovali).

Obcan obce ziuci v zahranici


 
pridané 5.3.2005 22:58:08

Treba začať od začiatku

Nepomôže nám už plakať, ani hľadať vinníkov, možno sú už viacerí dávno mŕtvi. Jediné čo môžu Vyhne urobiť je začať od začiatku, čo síce nie je ľahké ale ani nemožné! Rekonštrukcia kúpaliska, novopostavené penzióny... Iste sa už nevráti duch starých kúpelov, ale kúsok z vtedajšej atmosféry sa vrátiť môže. Záleží na kvalite poskytovaných služieb :o) Želám veľa úspechov!

RNDr. Šturecký Daniel, Košice


 
pridané 18.2.2005 23:16:55

Ako je možné, že ku kompletnému zničeniu kúpeľov vôbec došlo ?

Veď taká budova, respektíve budovy sa nedajú zničiť v krátkom čase a nezhoria za pár minút ! Z článku: "Nastali rabovačky materiálu a potravín, ako aj zariadenia nielen miestnymi občanmi, ale aj občanmi z okolia. " Ako to, že nikto nič nezbadal ? Najjednoduchšie je povedať: " nič som nevidel", aby som mal pokoj a žiadnu zodpovednosť. Smutné. V dnešnej dobe by mohla obec a všetci obyvatelia veľmi profitovať s návštevnosti kúpeľov a nie žit len spomienkami na ne ! !

Návštevník webovej stránky


 
pridané 22.1.2005 20:19:53

Výzva pre mladých

Opýtajte sa svojich starých rodičov a starších susedov, ktorí by sa na tieto udalosti ešte mohli pamätať a pridajte sa k stopovaniu v našich dejinách!

starosta


 
pridané 22.1.2005 13:06:22

Ako sa môžu niekam podieť celé kúpele?

Tak, že ich niekto surovo rozkradne. Pri kradnutí založí dymiaci ohník, akože požiar! Do učebníc sa napísalo, že to urobili ustupujúce nemecké vojská!

Potomok okradnutých spoluobčanov


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka