Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Oznam

Matrika Vyhne bude od 19.08.2019 do 30.08.2019 zatvorená!Vytlačiť
 

Z dôvodu čerpania dovolenky je Matrika Vyhne zatvorená. Zastupuje ju Matričný úrad v Žarnovici v dňoch:

Pondelok a utorok od 7:00 – 15:00 hod.

Streda od 7:00 – 16:30 hod.

Piatok od 7:00 – 13:30 hod.

Za pochopenie ďakujeme!


 
 

Naučme sa viac o nápojových kartónoch - tetrapakoch!Vytlačiť
 

Nápojové kartóny, napríklad obaly z mlieka či džúsu, sú kompozitným obalovým materiálom. To znamená, že nie sú vyrobené z jedného materiálu. Najčastejšie sú tvorené zo 75 % papiera, 20 % plastu (polyetylén – PET) a z 5 % hliníkovej fólie. Je ich možné recyklovať dvoma spôsobmi.

Prvým spôsobom je tzv. mokrá cesta, pri ktorej sa máčaním oddeľuje papierová hmota od ostatných zložiek. Vírivým rozvlákňovaním sa z nápojových kartónov získa celulózové vlákno. Zvyšky hliníka a polyetylénu je možné využiť priamo v papierňach pri výrobe pary alebo na ohrev vody, zvyšky sa dajú využiť pri výrobe paliet.

Druhou možnosťou spracovania je takzvaná suchá forma. Zlisované nápojové kartóny sa drvia na malé fragmenty v drviacom zariadení, nasleduje ich rovnomerné vsypanie do formy a lisovanie pomocou tepla a tlaku. Pri pôsobení teploty a tlaku dochádza k prelisovaniu materiálu a vďaka roztavenému polyetylénu prichádza k spojeniu vlákien s fóliou. Medzi dve takéto dosky sa spravidla pridáva izolant. Dosky sú vzhľadom podobné sadrokartónu a niektoré vlastnosti majú dokonca lepšie – nižšia nasiakavosť a hmotnosť, vyššia pevnosť a pružnosť. Z týchto dosiek je možné vytvoriť celý systém stavebných prvkov – izolačné a obkladové dosky či samonosné panely na rôzne typy priečok a iných konštrukcií.

Nápojový kartón má teda po recyklácii široké využitie:

  • stavebná izolácia, palety, noviny, zošity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletný papier, kuchynské utierky. 

 

Nápojové kartóny je potrebné pred ich vyhodením vypláchnuť a zmenšiť ich objem napr. zošliapnutím. Nestlačený odpad v zberných nádobách zaberá veľa miesta, čo zvyšuje frekvenciu vývozov kontajnerov a v konečnom dôsledku sa vyváža vzduch.

 

Vďaka recyklácii sa odpad znovu využíva na výrobu nových produktov.

Z 2 nápojových kartónov sa dá vyrobiť 1 m² kuchynských utierok.

ENVI_nalepky_VKM (1).jpg

 

 


 
 

NEPREHLIADNITE - Dovolenka MUDr. Bradiakovej!!!Vytlačiť
 

Vážení občania, 

oznamujeme Vám, že v dňoch od 19.08.2019 do 01.09.2019 bude mať MUDr. Bradiaková dovolenku!!! 

Ordinovať bude opäť v utorok, 03.09.2019 v obvyklých ordinačných hodinách!!!

V akútnych prípadoch doktorku zastupuje MUDr. Šuška v Žiari nad Hronom.

Za pochopenie ďakujeme! doktorka.jpeg


 
 

Kalendár zberu odpadov na II. polrok roka 2019!Vytlačiť
 

Vážení občania, 

v prílohe nájdete kalendár zberu odpadov na II. polrok roka 2019!

Zároveň upozorňujeme nato, že kalendár bude len v Haló Vyhne 6/2019 a na internete. 

Za pochopenie ďakujeme.


 
 

Najkrajšia fotografia z územia MAS 2019!Vytlačiť
 

Vážení občania, 

môžete sa zapojiť do súťaže o najkrajšiu fotografiu z územia MAS! 

Stači si kliknúť na link pod oznamom a nájdete všetky potrebné informácie.


 
 

Informácie o elektrickej registračnej pokladnici!Vytlačiť
 

Vážení občania a podnikateľské subjekty,

 

od 1. apríla tohto roku došlo k novele zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. V tejto súvislosti Vás chce Finančná správa SR osloviť s nasledujúcou informáciou.

 

Všetci podnikatelia, ktorí evidujú tržby cez ERP,  sú povinní od 1. júla používať tzv. online registračné pokladnice v skratke „ORP“, prípadne bezplatnú virtuálnu registračnú pokladnicu v skratke„VRP“.

 

Každá pokladnica musí mať svoj kód.

 

Žiadosť je potrebné podať elektronicky cez stránku finančnej správy prostredníctvom osobnej internetovej zóny. Formulár je dostupný v časti Katalóg formulárov. Finančná správa takto prijatú žiadosť spracuje. Po spracovaní žiadosti si podnikateľ stiahne tzv. inicializačný balíček a svoju pokladnicu si následne zinicializuje kedykoľvek do 1.júla, resp. do termínu, keď prvýkrát začne evidovať tržbu.

 

Finančná správa zároveň upozorňuje, že pravidelne aktualizuje zoznam dodávateľov, ktorí splnili všetky zákonné podmienky a prešli testovaním a sú teda schopní dodávať podnikateľom pokladničné riešenia pre eKasu. Poskytovatelia, ktorí sú uvedení v zozname, získali certifikáciu a môžu poskytovať podnikateľom pokladničné programy a chránené dátové úložiská, ktoré spĺňajú zákonné podmienky online registračných pokladníc.

Finančná správa odporúča, aby ste ich kontaktovali čo najskôr a vyhli sa tak potenciálnemu náporu počas posledných dní.

 

Zároveň Finančná správa upozorňuje, že dňa 1.7.2019 daňové úrady z úradnej moci zrušia všetky DKP  a staré ERP-čky už nebude možné používať.

 

Kompletný postup prechodu na eKasu sprevádzaný grafickými ukážkami nájdu všetci podnikatelia priamo na portáli finančnej správy v časti eKasa - podnikatelia.

 

Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.


 
 

Hľadáme fotografie do kalendára! Vytlačiť
 

Milí občania, 

obecný úrad Vyhne plánuje vydať kalendár pre rok 2020 s tematikou štyri ročné obdobia. Preto sa obraciame aj na Vás, našich občanov, ktorí radi fotografujete našu krásnu obec. 

Tí, ktorí máte fotky bez postáv (napr. fotky prírody, okolitých hotelov, krás našej obce, obecného úradu, lietadla atď..) a vo vysokom rozlíšení zasielajte ich na emailovú adresu: erb vyhne.jpgadmin@vyhne.sk do 30.09.2019! Keď sa fotka dostane do kalendára, určite uvedieme aj meno autora.

Za zapojenie sa Vám všetkým ďakujeme! 


 
 

Farské oznamy

Farské oznamyVytlačiť
 


 
 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka