Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Oznam

ÚVZ SR: Ako zvládnuť nadchádzajúce horúčavy bez zdravotných rizíkVytlačiť
 

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Prinášame základné pravidlá prevencie proti následkom horúčav.

Dodržiavajte pitný režim, aj keď necítite smäd

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Ideálna je obyčajná voda. Pite pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí dbajte na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu pite aj vtedy, keď smäd necítite.

Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg , u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr  sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti.

Chráňte si hlavu vhodnou pokrývkou

V horúčavách nepodceňte riziko úpalu. Vzniká intenzívnym priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, či majú deti pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a natrieť im pokožku ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.   Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu.

Ochlaďte sa zdravo s klimatizáciou

Znášať horúčavy pomáha klimatizácia, dôležité je, aby bola správne nastavená a udržiavaná v čistote. Udržiavanie konštantnej teploty v interiéri - bez ohľadu na vonkajšiu, môže uškodiť najmä deťom a seniorom.  Nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice, či svalov. Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný  do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prinosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu.


 
 

Kalendár zberu odpadov na II. polrok roka 2019!Vytlačiť
 

Vážení občania, 

v prílohe nájdete kalendár zberu odpadov na II. polrok roka 2019!

Zároveň upozorňujeme nato, že kalendár bude len v Haló Vyhne 6/2019 a na internete. 

Za pochopenie ďakujeme.


 
 

Vyhniansky Trnád 2019!Vytlačiť
 

Občianske združenie EISENBACH Vyhne Vás pozýva dňa 15.06.2019 na Vyhniansky Trnád 2019!

Vyhniansky Trnád 2019.jpg


 
 

Zber bioodpadu!Vytlačiť
 

Vážení občania, oznamujeme Vám, že dňa 20.06.2019 bude v našej obci zber bioodpadu.

 


 
 

Najkrajšia fotografia z územia MAS 2019!Vytlačiť
 

Vážení občania, 

môžete sa zapojiť do súťaže o najkrajšiu fotografiu z územia MAS! 

Stači si kliknúť na link pod oznamom a nájdete všetky potrebné informácie.


 
 

Informácie o elektrickej registračnej pokladnici!Vytlačiť
 

Vážení občania a podnikateľské subjekty,

 

od 1. apríla tohto roku došlo k novele zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. V tejto súvislosti Vás chce Finančná správa SR osloviť s nasledujúcou informáciou.

 

Všetci podnikatelia, ktorí evidujú tržby cez ERP,  sú povinní od 1. júla používať tzv. online registračné pokladnice v skratke „ORP“, prípadne bezplatnú virtuálnu registračnú pokladnicu v skratke„VRP“.

 

Každá pokladnica musí mať svoj kód.

 

Žiadosť je potrebné podať elektronicky cez stránku finančnej správy prostredníctvom osobnej internetovej zóny. Formulár je dostupný v časti Katalóg formulárov. Finančná správa takto prijatú žiadosť spracuje. Po spracovaní žiadosti si podnikateľ stiahne tzv. inicializačný balíček a svoju pokladnicu si následne zinicializuje kedykoľvek do 1.júla, resp. do termínu, keď prvýkrát začne evidovať tržbu.

 

Finančná správa zároveň upozorňuje, že pravidelne aktualizuje zoznam dodávateľov, ktorí splnili všetky zákonné podmienky a prešli testovaním a sú teda schopní dodávať podnikateľom pokladničné riešenia pre eKasu. Poskytovatelia, ktorí sú uvedení v zozname, získali certifikáciu a môžu poskytovať podnikateľom pokladničné programy a chránené dátové úložiská, ktoré spĺňajú zákonné podmienky online registračných pokladníc.

Finančná správa odporúča, aby ste ich kontaktovali čo najskôr a vyhli sa tak potenciálnemu náporu počas posledných dní.

 

Zároveň Finančná správa upozorňuje, že dňa 1.7.2019 daňové úrady z úradnej moci zrušia všetky DKP  a staré ERP-čky už nebude možné používať.

 

Kompletný postup prechodu na eKasu sprevádzaný grafickými ukážkami nájdu všetci podnikatelia priamo na portáli finančnej správy v časti eKasa - podnikatelia.

 

Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.


 
 

Kliešte sa už začali prebúdzať, myslite na prevenciu!Vytlačiť
 

Kliešte začínajú byť aktívne pri vonkajšej teplote od ôsmich do desiatich stupňov Celzia, tento rok zaznamenali ich výskyt rekordne skoro – už vo februári. Myslite pri pobyte v prírode na ochranu proti nim. kliešť obrazok.jpg

Malé parazity sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch, ale v posledných rokoch v dôsledku klimatických zmien sa dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, až do nadmorskej výšky nad 1000 metrov. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy. Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
 

Základné zásady ochrany pred kliešťom:

- vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov - okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie

- v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte

- používajte repelenty

- po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo  kliešť.jpg

Kliešť sa najčastejšie prisaje:

- do vlasatej časti hlavy

- do slabín a podpazušia

- za uši

- do podkolennej jamky

- na intímne miesta


 
 

Hľadáme fotografie do kalendára! Vytlačiť
 

Milí občania, 

obecný úrad Vyhne plánuje vydať kalendár pre rok 2020 s tematikou štyri ročné obdobia. Preto sa obraciame aj na Vás, našich občanov, ktorí radi fotografujete našu krásnu obec. 

Tí, ktorí máte fotky bez postáv (napr. fotky prírody, okolitých hotelov, krás našej obce, obecného úradu, lietadla atď..) a vo vysokom rozlíšení zasielajte ich na emailovú adresu: erb vyhne.jpgadmin@vyhne.sk do 30.09.2019! Keď sa fotka dostane do kalendára, určite uvedieme aj meno autora.

Za zapojenie sa Vám všetkým ďakujeme! 


 
 

Kalendár zberu odpadov na rok 2019Vytlačiť
 

Vážení občania, 

dávame Vám do pozornosti kalendár zberu odpadov na rok 2019.


 
 

Farské oznamy

Farské oznamyVytlačiť
 

Zoslanie Ducha Svätého


 
 

dnes je: 17.6.2019

meniny má: Adolf

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka