Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Dušan Chovanec

Pán Dušan Chovanec

 

 

Narodil sa 10.6.1950 v Banskej Štiavnici, kde vychodil základnú školu. Následne absolvoval SOU strojárske v Hliníku nad Hronom. Už od detstva inklinoval k športu, rôznym súťažiam, okrem futbalu sa venoval ľahkej atletike a a najmä bežeckému lyžovaniu.
    V behu na lyžiach sa začal venovať pomerne neskoro už ako dorastenec pod vedením pána  Gabriela Madlušku a už nebohého pána Jozefa Vajsa. Na základnú vojenskú službu nastúpil do Dubnice nad Váhom, kde  ďalej pôsobil v bežeckom lyžovaní a dve sezóny pretekal za TJ Spartak Dubnica.
    Tento šport mu natoľko učaroval, že po návrate zo základnej vojenskej služby od roku 1974 aktívne pretekal striedavo aj v biatlonových súťažiach i keď v tomto športe nedosahoval prenikavých úspechov. Čoraz viac ho priťahovala práca s mládežou. Medzi trénerov ho prijali Jozef  Trcka a Gabriel Madluška a spolu  vytvorili trénerský tím, v ktorom postupne začali trénovať deti a od roku 1977 začali súťažiť so žiackymi kategóriami. 
     Trénerská  práca sa skvalitňovala a začali sa dostavovať prvé výsledky. Prvý žiacky titul získal žiak Ľubo Trenčan, ktorý neskôr prestúpil do strediska vrcholové športu – Štrbské pleso, a ako reprezentant ČSSR sa zúčastnil aj na niekoľkých reprezentačných štartov. Neskôr poctivou trénerskou prácou vychoval aj ďalších reprezentantov a dobrých pretekárov, ktorí pravidelne zo súťaží nosili medaile. Medzi týchto pretekárov patrili vtedy žiaci Janko Spodniak,  Tonko Štefanka, Janko Jakab, Dušan Filip. Ľuboš Čunderlík a najmä generácia od ročníkov   1977 až 1983, nedá mi spomenúť aj ďalších zverencov, z ktorých vychoval reprezentantov nielen samotnej obce ,SR, ale aj Československa  vynikajúcich bežcov ako boli Jozef Filip mladší, Michal Husárik,  Mária Vančová, Slava Gregorová, Lenka Libová, Martin Chovanec, Jakub Benč, Roman Reguly, Peter Číž, Zdenka Petlušová, Marta Benčová Dušana Chovancová, Petra Slivová, Peter Repiský a mnoho ďalších pretekárov.     
      Okrem našich žiakov zo Základnej školy vo Vyhniach za našu obec pretekali aj z okolitých obcí z Repišťa, z Ráztočna, z Novej Bane, ale najmä pretekár Matej Kazár, ktorý v súčasnej dobe reprezentuje Slovenskú republiku a je členom reprezentačného tímu , a členom Dukly Banská Bystrica v najúspešnejšom  zimnom športe na Slovensku v biatlone. Matej Kazár spolu s Martinom Chovancom boli spoločne  v juniorskom družstve SR na majstrovstvách sveta. Ďalším úspechom Dušana Chovanca, ako trénera laika bolo keď jeho zverenci a to Roman Reguly a Martin Chovanec sa dostali do výberu na zimnú olympiádu mládeže, ktoré sa konali vo Švédsku a v zmiešanej štafete v biatlone obsadili 3 miesto. To že naši pretekári žiaci, dorastenci dosahovali mnohokrát lepšie výsledky, ako pretekári ktorí mali profesionálnych trénerov, bola zásluha vynikajúceho kolektívu, nadšenia elánu, ale aj obetavej práce trénerov,  rodičov, ale aj Základnej školy vo Vyhniach, kde v roku 1992 na základe dosiahnutých výsledkov v bežeckom lyžovaní sa vytvorilo športové stredisko mládeže. Nemožno spomenúť aj funkcionárov vtedajšej  telovýchovnej jednoty vo Vyhniach jeho predsedu Jozefa Vajsa spolu s ostanými funkcionármi, ktorí priamo podporovali bežecké lyžovanie vo Vyhniach. Aj vďaka nim mnohí mladí ľudia majú krásne spomienky na svoju športovú činnosť, za ktoré sa aj oni odvďačili veľmi slušnými výsledkami a reprezentácii našej obce v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí. Trénerskej práci sa venoval plne 25 rokov, za čo mu patrí úprimné poďakovanie.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka