Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Geografia

Vyhnianska dolina, vpravo vzadu štátna prírodná rezervácia Kamenné moreNa obr. Cesta k hotelu Sitno ponad Vyhniansku dolinu, vpravo štátna prírodná rezervácia Kamenné more.

 

 

 

Geografia obce

Stará banícka, pivovarnícka,železiarska, strojárska a významná kúpeľná obec Vyhne leží na strednom Pohroní, pod severnými svahmi severozápadnej časti Hodrušskej hornatiny Štiavnických vrchov, v úzkej doline ústiacej do doliny Hron. Obec sa rozprestiera pod stredom Vyhnianskej doliny a je vzdialená 18 km od Žiaru nad Hronom, 12 km od Banskej Štiavnice a 11 km od Žarnovice.


Miestami strmé a úzke doliny potokov sú ohraničené horskými chrbtami približne rovnakých výšok. Na ľavej strane je Amáliin vrch 538,3 m s bralom vo výške 436 m na ktorom bývala rozhľadňa, Dislav 611,6 m, Klokoč 621,6 na s bohatou zásobou magnetovca, Tisová 560,2 m s vedľajším 504 m vrcholom, na ktorom je televízny vykrývač, a Pánsky (Pánikov) vrch 547 m. Na pravej strane doliny je Kamenná 495 m s prírodnou rezerváciou Kamenné more, Roveň 508,7 m a Skalka 517 m.
Chotár obce je hornatý, zväčša pokrytý listnatými a zmiešanými lesmi, ktoré tvoria 60 % plochy chotára, zvyšok sú polia a trávnaté plochy.


Obec Vyhne leží medzi 48°30' až 48°31' severnej šírky a 18°46' až 18°51' východnej zemepisnej dĺžky. Nadmorské výšky v chotári sú od 260 do 820 m n.m.
Celou dolinou preteká Vyhniansky potok, ktorý pramení vo výške okolo 785 m tesne pod sedlom Červená studňa. Sedlo tvorí vodný predel medzi Hronom a Ipľom vo výške 790,7 m n.m. medzi Paradajzom 939 m a Šobovom 888 m. Vyhniansky potok preteká cez tajch Rozgrund, a odtiaľ ako bystrina severozápadným smerom po 14,1 km dĺžke ústi z ľavej strany do Hrona pri Bzenici vo výške 224 m n.m. Dnes však slúži vodná nádrž Rozgrund ako rezervoár vody pre Banskú Štiavnicu, voda sa prepúšťa veľmi zriedkavo a tak Vyhniansky potok zásobujú prítoky. V chotári obce Vyhniansky potok priberá vodu z doliny Hodruška, pod termálnym kúpaliskom z Rudnianskeho potoka, pred výtokom z Vyhieň z Tmavej doliny a na hranici chotára z Nevídz.
Na potoku v doline Rudno, bol ešte po prvej svetovej vojne tajch, ktorý bol postavený pre strojáreň ako zásobáreň vody pre malú vodnú elektráreň. Cez letnú sezónu ho využívali kúpeľní hostia na člnkovanie a aj kúpanie. V zime sa na ňom korčuľovalo a pre potreby pivovaru a hostincov slúžil ako zásobáreň ľadu na chladenie piva.


Dolinou, proti prúdu Vyhnianskeho potoka, vedie cez Vyhne štátna cesta zo Bzenice na Červenú studňu, rázcestie ciest Banská Štiavnica, Vyhne, Hodruša-Hámre. Z križovatky so štátnou cestou I. triedy vo Bzenici je po začiatok Vyhieň cca 3,5 km, k termálnemu kúpalisku cca 5 km, na horný koniec obce cca 7,7 km, po Handel 8,3 km. Obec Vyhne sa tak tiahne dolinou takmer v päťkilometrovej dĺžke.
V minulosti boli Vyhne administratívne začlenené do Tekovskej stolice a okresu Žarnovica, po roku 1918 do Tekovskej župy a okresu Svätý Kríž nad Hronom, od 1922 do okresu Nová Baňa, a od roku 1960 do Stredoslovenského kraja a okresu Žiar nad Hronom.
V súčasnosti je obec Vyhne začlenená do okresu Žiar nad Hronom v Banskobystrickom kraji a má 1327 obyvateľov (január2006).


K samostatnej obci Vyhne boli v roku 1893 pričlenené na pravej strane Vyhnianskeho potoka ležiace Peserany. Spoločný richtár pre obidve obce však už bol od 1.1.1876 a od roku 1874 spoločný notár. Pošta v Peseranoch sa však vybavovala až do roku 1893.
Obec Vyhne má hlavné časti - Dolné Stupy, Kolónia, Kúpele, Dolinky, Peserany, Mravište, Hodrúška, Handel s Antonovou štôlňou (Antoništôlňa - opustená štôlňa medzi obcou Vyhne a osadou Vindišlajtňa). Okrem toho miestni občania označujú ďalšie časti názvami dolina Rudno, Lepňov Laz (Do Koniarov, tiež do Koňárov - osada na západnom okraji územia v doline Rudno), Šprochová dolina, Fínske domky (Fínsko) a Janovské (Janovskô).


 

Štiavnické vrchy

ObrázokJelenia skala, po domácky "Jeržištáň", dominuje nad Vyhňami. Výhľad zo skaly očarí nejedného návštevníka. Každročne sa 5. júla, na výročie sv. Cyrila a Metoda, koná na tomto mieste sv. omša.      

 


 

Vyhniansky travertín

ObrázokVyhniansky travertín je dielom prírody a ľudského dôvtipu.

Dominuje nad antukovými ihriskami, na ktorých sa v minulosti uskutočňovala významná športová akcia-Medzinárodný volejbalový turnaj juniorov a junioriek na antuke - Memoriál Júliusa Moru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka