Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Marián Pavúk

Pán Marian Pavúk


nar.: 10.9.1942 v Bratislave; † 12.03.2018

 

   Menovaný je rodákom z Bratislavy, k Vyhniam má však úzke vzťahy. Ľudovú školu začal navštevovať v Bratislave. V roku 1952 bola rodina nútená  sa z vlastného domu v Bratislave vysťahovať do malej dedinky pri Zlatých Moravciach, do Sv. Martina nad Žitavou. V roku 1955 sa rodina sťahuje do Žiaru nad Hronom, kde otec dostal prácu aj byt. Tu si dokončil aj základné vzdelanie. V roku 1960 maturoval na Priemyselnej škole strojníckej v Bratislave. Počas štúdia sa aktívne venoval zápaseniu, a v roku 1959 družstvo Dunajplavba Bratislava, ktorého bol členom získalo titul dorasteneckého majstra Československa.
Po skončení štúdia odchádza pracovať do Hronstavu, neskôr Hutné stavby Košice, na výstavbu VSŽ Košice. Základnú vojenskú službu absolvoval v Seredi. 17 rokov pracoval v ZSNP v Žiari nad Hronom a 12 rokov na JRD Kremnička. Po roku 1992 sa venoval sprostredkovateľskej činnosť. Od roku 2002 je na dôchodku.
Vo voľnom čase sa venoval hlavne športu.
V roku 1966 sa dostáva s basketbalistami na sústredenie do Vyhní. Tu sa prvýkrát stretáva s ich históriou, keď vo výkladnej skrinke chaty pri kurtoch bol umiestnený starý prospekt kúpeľov. Postupom času, keď sa mu vo Vyhniach zapáčilo, začal si hľadať chalupu na odkúpenie. V roku 1979 sa mu tento jeho zámer podarilo uskutočniť.
Nad jeho chalupou mal záhradu náš rodák  Anton Ciglan, s ktorým ako so susedom sa dali do reči. citujem„Tonko mi pomohol objasniť mnohé neznáme miesta, neznáme veci. Keď som ho navštívil po nejakom čase, privítal ma slovami: Už som vás čakal.“ Tak sa začali písať spomienky, ktoré boli postupne uverejňované v mesačníku Haló Vyhne v rubrike Pamätáte sa?.
Získané poznatky využil aj pri zhotovovaní prvej informačnej tabule v hoteli Sitno, ktorá slúži návštevníkom hotela a stručne ich informuje o histórii našej obce. Neskôr dodal informačný materiál pre hotel Termál, pre penzióny Michaela, Na slnečnej stráni a aj pre Vodný raj.
Podarilo sa mu zozbierať vyše 500 starých pohľadníc, niekoľko albumov starých fotografií, množstvo starého materiálu a prepísal z 258. titulov literatúry pasáže o Vyhniach. Táto záľuba si vyžaduje veľa času, energie a nákladov. Pri objasňovaní histórie mu pomáhajú nielen naši občania, ale aj známi v rôznych inštitúciách (Univerzitnej knižnici v Bratislave, Národnej knižnici v Martine, vedeckých knižniciach, archívoch a múzeách) a prekladatelia najmä z maďarčiny, nemčiny a latinčiny. Svojimi článkami v mesačníku Haló Vyhne oslovuje a zároveň núti našich rodákov, aby aj keď žijú v rôznych kútoch Slovenska, aspoň v myšlienkach sa k nám vracali. V nemalej miere aj oni prispievajú k odhaľovaniu mnohých pre nás zatiaľ neznámych vecí.
Pánovi Pavúkovi boli historické práce o Vyhniach  uverejnené v Balneologickom spravodajcovi Balneologického múzea v Piešťanoch (Historiografické záznamy o kúpeľoch vo Vyhniach do konca 18. Storočia v roku 2001,
- Zaniknuté kúpele vo Vyhniach v dobových pohľadniciach v roku 2004, -
- Dôležité pramene termálnej, liečivej a studenej vody vo Vyhniach v roku 2004,
- Chemické rozbory termálnej vody vo Vyhniach v roku 2008 a podľa rukopisu spracované spomienky Jána Ferjentšíka tiež v roku 2008), v Ročenke odbojárov (Osud Židov vo Vyhniach počas Slovenského štátu v roku 2005), a v bulletine Vyhne – minulosť a súčasnosť (Rod Kachelmanovcov. Zborník prednášok zo seminára, konaného v dňoch 15.-16. júna 2006 vo Vyhniach v hoteli Termál); v časopisoch Práca na víkend, MY, Kúpele  a vo vydavateľstve Harmony v Banskej Bystrici mu vyšla kniha Stratené kúpele Vyhne.
Okrem toho vlastným nákladom vydal v roku 2007 spracované a doplnené spomienky Antona Ciglana, zborník Spomienky na Vyhne spracovaný podľa rukopisov vyhnianskych pamätníkov, v roku 2009 Osobnosti obce Vyhne, ktoré boli v roku 2010 a 2011 doplnené v II. A III. Vydaní, v roku 2010 Vyhniansku bibliografiu a v roku 2011 Pivovar vo Vyhniach a Osud Židov vo Vyhniach počas Slovenského štátu. Všetky tieto práce sa nachádzajú v  Obecnej knižnici.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka