Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

Diskusia

V rámci tejto diskusnej témy by sme chceli od Vás milí návštevníci našej stránky spoznať Vaše zážitky z Vyhní, či už ste jej terajší alebo bývalí obyvatelia, návštevníci alebo ľudia, ktorí sa z pojmom Vyhne stretli v najrôznejšej podobe. Zaujímajú nás Váše názory a Vaše poznatky o súčasnosti, ale i budúcnosti obce Vyhne. Budeme radi, ak Vaše skúsenosti nezapadnú do prachu histórie, a preto neváhajte a prispejte k objasňovaniu a spoznávaniu tváre obce v čase. Prosíme Vás o trpezlivosť pri čakaní na oficiálnu reakciu na konkrétny príspevok, nakoľko vedenie obce je zaneprázdnené aj inými úlohami. Ubezpečujeme Vás ale, že každý Váš podpísaný (nie anonymný) príspevok bude zodpovedaný

Pridať príspevok

 
pridané 13.8.2018 16:28:37, IP: 178.62.93.181

Odkaz starostovi

Vážený pán starosta,

minulý týždeň sme navštívili vašu peknú obec a môžem konštatovať, že za obdobie 10-tich rokov, keď sme u vás boli naposledy, sa veľa zmenilo a naša dovolenka s deťmi vo Vyhniach bola pre nás milým prekvapením. Bohužiaľ naše dobré dojmy z pobytu vo vašej obci veľmi negatívne poškodil zážitok z poslednej noci z 11. na 12. 8. 2018, keď sme boli nútení celú noc, až do skorých ranných hodín počúvať hlasnú hudbu a prejavy bujarej zábavy skupiny ľudí v záhrade jedného z rodinných domov, paradoxne, takmer v centre obce. Hlasná hudba, vyskot, výkryky a dokonca sprosté výrazy, to bola realita, ktorá sa šírila nocou stredom obce takmer až do rána. Z Vyhieň sme odchádzali mrzutí, nevyspatí a s vážnymi pochybnosťami, či sa sem chceme ešte niekedy vrátiť, ak je tu problém s tak automatickou vecou, akou je zabezpečenie verejného poriadku. Ráno sme sa ešte od miestnych obyvateľov dozvedeli, že takáto rušná noc v strede obce nebola prvýkrát a jej autorom je pán Š. a jeho spoločnosť. Pán starosta, aby sa do Vyhieň ľudia vracali, musia sa u vás cítiť dobre. Ale ak obec chce zabrániť tomu, aby vaši niektorí netolerantní spoluobčania vám aj takýmto spôsobom odháňali návštevníkov, bude potrebné na tejto veci popracovať. Veď každé mesto, či obec má svoje VZN o nočnom kľude, len ho treba dodržiavať a niekedy aj skontrolovať. Veľa šťastia do budúcna!

Dovolenkári z Ba


 

Dobrý deň spomínané VZN, je platné v rámci poriadaných akcií hotelmi, alebo obcou, čo znamená , že od 22.00 hod je nočný kľud. Ak požiada písomne niektorý subjekt o výnimku obec, obec môže - nemusí predĺžiť ich činnosť maximálne do 24.00 hod. V tomto prípade sa jednalo o súkromné osoby, ktoré porušovali nočný kľud, a tak v zmysle zákona ste mali volať políciu, ktorá by to určite k Vašej spokojnosti vyriešila. VZN bolo prijaté z dôvodu toho, že jednotlivé subjekty sústavne porušovali nočný kľud a občania a návštevníci obce sa sťažovali. Chodievam do Chorvátska a tam je tiež max. povolené hudobné produkcie do 24.00 hod. Pokiaľ nemajú tieto subjekty písomný súhlas starostu obce je to porušovanie zákona. Veľmi ma mrzí, že ste si nenašli čas a neprišli ste mi túto skutočnosť oznámiť na úrad, určite by som Vám v tejto veci vedel pomôcť.
Starosta obce Vladimír Bevelaqua

pridané 1.6.2017 20:10:21, IP: 78.98.187.89

nespokojni dovolenkári

Je vôbec v civilizovanej krajine možné, aby vo vedľajšom hoteli mala firemná akcia povolenú výnimku (vraj podľa čl. 7 VZN č. 3/2016) pre rušenie nočného pokoja až do druhej hodiny rannej tak, že v ostatných hoteloch nemôžu pre zosilnené bubnovanie a iné extrémne hlučné aktivity ubytovaní dovolenkári vôbec spať? Takto sa sotva budú dovolenkári hľadajúci oddych a relax vo Vyhniach opäť do Vyhní vracať, najmä, keď to najväčší hotel neurobil po prvýkrát ... stalo sa to v noci zo dňa 31.05.2017 na deň 01.06.2017, pričom narušenie spánkového režimu v poslednú noc ubytovania je to posledné, čo dovolenkujúci očakáva, a ak sa to má opakovať, nevráti sa ...

skupina 8 dovolenkárov z Trnavského kraja


 

Dobrý deň,
aj keď ste anonymní pisatelia, odpisujem Vám a ubezpečujem Vás, že to bolo prvý a posledný krát, že sme dali výnimku pre návštevníkov hotela Sitno. Obec Vyhne sa snaží vychádzať z podnikateľmi v maximálnej miere a v minulosti tu boli aj dohody s podnikateľmi, aby sa navzájom konkurenčný hotelový návštevníci neobmedzovali nadmerným hlukom. Žiaľ zistil som aj na základe Vášho podnetu, že tie dohody nefungujú. Zo vzájomnej dohody s podnikateľmi v cestovnom ruchu bolo vytvorené aj VZN pre túto činnosť, kde v tejto rekreačnej oblasti sa povolila výnimka do 24.00 hod. Od 22.00 hod do 24.00 hod reprodukovaná hudba môže byť v hoteloch, avšak v takej intenzite , aby pokoj ostatných návštevníkov z hotelov nebol obmedzovaný. Keďže som zistil, že dohody sa nedodržiavajú, Obec Vyhne bude dbať o to, aby sa dodržiavalo VZN, ako bolo schválené poslancami OZ. Ďakujem za príspevok .
Vladimír Bevelaqua, starosta obce

pridané 5.4.2017 19:04:36, IP: 89.173.141.63

záhradkárska oblasť

Dobrý deň,chcem sa opýtať ako by som sa dostal k informácii o spustení vody v tejto oblasti nakolko som tu kúpil chatku a potrebujem si spraviť v nej úpravy co sa týka vody a neviem si naplánovať instalatera .

mateo


 

Dobrý deň , ak máte chatku v záhradkárskej osade, odporúčam Vám sa spojiť s jej predsedkyňou pani Kopčanovou , ktorá Vám podá presnejšie informácie.

Vladimír Bevelaqua
starosta obce

pridané 2.2.2015 13:56:07, IP: 89.173.168.205

STAROSTA

Veľmi sa mýlite, som až veľmi dobre v obraze a dosť znalý problematiky. Inú odpoveď som však od Vás ani nečakal

admin. Vyhne bez cenzúry

S pozdravom starosta obce Vladimír Bevelaqua.


 

Keď ste znalý v problematike, tak ja rád uvítam serióznych ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie v obci a chcú aby obec sa rozvíjala, ale chcem sa Vás spýtať na jednu vec, keď ste tak znalý ,kde ste bol v tých rokoch keď sa v obci nič nerobilo a všetko sa krútilo okolo vodného raja a obec chradla. Na zastupiteľstvá chodili podnikatelia so svojimi právnikmi, kde ste bol keď sa šklbala obec. Kde ste bol Vy taký znalý, že podnikatelia prostredníctvom svojich právnikov navrhovali uznesenia a uzatvárali sa následné zmluvy nevýhodné pre obec . Ako je možné že ste v tom čase nezakročili, keď ste Vy taký znalý a potichu ste sa prizerali, ako sa darujú majetky obce v šialených hodnotách.

Už v minulosti som v Diskusii napísal, že nebudem odpovedať na príspevky, ktoré nebudú podpísané menom a priezviskom a tak aj urobím, nebudem odpovedať pokiaľ nebude Váš článok podpísaný menom a priezviskom, alebo sa hanbíte za svoj názor. Alebo ste radi, že rozoštvávate ľudí v obci – asi Vám to robí dobre. Odoberá mi to z času a energie ktorú môžem použiť na užitočnú prácu v prospech obce.. Mám dosť práce na úrade a okrem toho, že som Vám dnes odpisoval tak som riešil s elektrikármi aj Fínske domky, ktoré ešte dnes nemali elektrinu.

Položky 1-4 z 108

Viete niečo o histórii našej obce, čo nie je na tejto stránke, alebo nebolo inde publikované? Ďakujeme za všetky príspevky!

Pridať príspevok

 
pridané 5.5.2006 09:53:03, IP: 212.197.3.4

Templársky rád?

Ttemplársky rád patrí k historickým témam najviac spojenými s rôznymi "polopravdami a nepravdami". Podľa francúzskej odbornej literatúry, ktorá sa považuje za najhodnovernejšiu, rytieri tohto rádu pili lväčšinou len vodu, víno, resp, zriedené víno.

historik


 
Reakcia na príspevokpridané 6.5.2006 17:48:40, IP: 213.151.217.139

Vážený pán historik,

je to veľmi pravdepodobné, ja tomu aj verím, veď to bol rehoľný rád. Pivo však bolo i je veľmi zaujímavým tovarom. Templári boli okrem iného aj úspešnými obchodníkmi a vlastnili aj banky. Vaša úvaha nevylučuje, že templári mohli pivo vyrábať a obchodovať s nim. Pivo pili baníci, železiari a pospolitý ľud. V dnešnom pivovare Steiger platí prísny zákaz pitia akéhokoľvek alkoholu, vrátane tam vyrábaného piva. Tak to mohlo byť aj u templárov.

Ing. Milan Filip, starosta obce


 
pridané 22.9.2005 10:16:10, IP: 195.49.189.178

Ad templárski rytieri vo Vyhniach

Vo zvolenskom regionálnom týždenníku Vpred niekedy v r.1993 bol uverejnený článok ,podľa ktorého zo zariadenia býv.sladovne vo Vyhniach sa zachovala technická pamiatka,ktorú pri varení piva používali templári. Ako vraj hovoria stredoveké kroniky, pivovar spolu s kláštorom slúžili ako oddychová stanica na ceste vedúcej cez strednú Europu do Bagdadu.
Podľa literatúry je obec Vyhne písomne doložená r.1326.Medzi tunajšie architektonické pamiatky sa radí objekt sladovne, ako pôvodne kláštorná budova zo 17. stor., spätá s jezuitmi.
Vašu obec som navštívil v r.1995. Listujúc v obecnej kronike /staršie vydanie/ som sa dočítal, že budova sladovne sa traduje od templárov zo 14.stor., kedˇ pôvodne tu bola ich manzeria - kláštor, z ktorého klenba býv. kaplnky a miesto oltára bolo dobre viditeľnéa tiež, že tu mali pivovar, ktorého pivnice sa čiastočne zachovali. Po templároch budovu a majetok prevzali johaniti, po nich mesto Banská Štiavnica.
Registrujem aj to, že Pivovar Steiger Vyhne odvodzuje svoje založenie od templárov, ako vôbec najstarší slovenský pivovar /1473/.
K údajnému pôsobeniu rádu v blízkom okolí:
V blízkej obci Sklené Teplice sa tradícia o reholi templárov,sídliacej v stredoveku na hrade zachovala doposiaľ.Tento názor podporoval aj Andrej Kmeť,ktorý tu robil vykopávky,podľa neho išlo o t.manzeriu.
Obec som navštívil v r.1995, obecná kronika vtedy nebola napísaná , údaje som zistil od p.Jániho.
K Sklenoteplickému Pustohradu sa viaže i povesť Ćervený mních a panna Agáta. K tomu treba uviesť, že o templároch ako o červených mníchoch , podľa kríža na ich rúchu hovoria viaceré ľudové povesti. Túto povesť zachytil konkrétne Ján Domasta.
Templári údajne pôsobili aj v Banskej Štiavnici.
Na mieste, kde teraz stojí Starý zámok, bol vraj kedysi kláštor, ktorý obývali červení rytieri. Uvedené sa možno dočítať u už spomenutého Jána Domastu, ale napr. aj u Ľudovíta Janotu v jeho histirických povestiach o hradoch.
So zmienkami o údajnom pobyte templárov sa možno stretnúť aj v ďalších regionoch, predovšetkým na Považí, v Liptove, Turci, na Spiši, Gemeri a Šariši, vždy v spojení s konkrétnym hradom alebo kláštorom.
Pôsobenie templárov je doložené v susedných krajinách v Česku, Rakúsku, ale aj napr.v Chorvátsku, ktoré bolo súčasťou Uhorska.
Súčasní historici sa k problemetike prítomnosti rádu na našom území stavajú skôr kriticky, nakoľko sa o tom doposiaľ nenašli nespochybniteľné dôkazy.
Osobne som toho názoru,že existujú argumenty aj v prospech pozitívneho aj negatívneho záveru. Legendy o ich pôsobení u nás sú niečím, čo dotvára historiu týchto miest.

Dr. R. Mandalík


 
pridané 23.1.2005 20:06:33, IP: 213.81.164.144

Založenie vyhnianskeho pivovaru

Je všeobecne známe, že pivovar založil rád templárskych rytierov v roku 1473. Tento rád bol pápežom Klementom V. zrušený v roku 1312. Je to nádherná téma pre historikov. V roku 2004 sa týmto zaoberali aj obecné noviny Haló Vyhne. Nanašli sa však zdatní diskutéri. Pridajte sa, viac hláv viac vie!

starosta


 
Položky 9-11 z 11

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka