Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

HALÓ VYHNE - r. 2004 - č. 10

Kúpeľné vily vo Vyhniach

História kúpeľov
Je nesporné, že, Vyhne preslávila predovšetkým železitá termálna voda a liečebné kúpele. Prvá zmienka o nich je údajne z 13. storočia. V 14. storočí ich majiteľmi boli banskoštiavnickí Rösselovci. Celé kúpele vlastne tvoril väčší murovaný kúpeľný dom. V 16. storočí, po výmene viacerých majiteľov, sa vlastníkom kúpeľov stalo mesto Banská Štiavnica, ktorá ich väčšinou prenajímala.
Väčšie investície najmä v l7. a 18. storočí ich povzniesli na vrchol slávy a urobili z nich vyhľadávané stredoeurópske kúpele. V roku 1747 ich však zachvátil veľký požiar, no mesto zakrátko postavilo nové budovy.
Ešte začiatkom 19. storočia majú vyhnianske kúpele v bývalom Uhorsku popredné postavenie, ale neskôr následkom zlej finančnej situácie mesta Banská Štiavnica strácali na úrovni a tým schopnosť konkurovať iným.
V 70. rokoch 19. storočia, keď sa pomery v štáte zlepšili, mesto sa pustilo do záchrany kúpeľov. K starému kúpeľnému domu pristavili pavilón so zrkadlovým kúpeľom a jedáleň, nad ktorou bola čitáreň a hudobná sieň. Zriadili nový - Horný park, promenádu a prechádzkové chodníky v kúpeľoch i na okolí. Nový prameň dával dvakrát toľko vody ako dovtedajší. Zlepšené podmienky na liečbu umožnili mestu postaviť nový kúpeľný dom a kúpeľný hotel. Kvôli rozšíreniu Horného parku odstránili starú kúpeľnú kaplnku a na okraji parku postavili v peknom tatranskom štýle novú. Staré domy zmizli a prechádzkové cesty do hôr sa rozšírili na 20 km. S rozvojom kúpeľov vzrastala aj súkromná výstavba a vtedajší nájomca Jakab Hell oproti kúpeľom vystaval veľký hotel. Do konca 19. storočia v Hornom parku pribudla veľká jedáleň. Dolný park prešiel rozsiahlymi úpravami, postavilo sa tenisové ihrisko, domček pre záhradníka a dva skleníky.
V roku 1917 mesto Banská Štiavnica kúpele predalo a ich majiteľom sa stal banskoštiavnický advokát Dr. Koloman Ungár. Po vzniku prvej ČSR kúpele stratili dolnouhorskú klientelu, prišla hospodárska kríza a kúpele začali upadať. Ungárovci sa orientovali na židovských klientov. Z Turistického domu spravili kóšer kuchyňu a pristavili štýlovú jedáleň – Sekt pavilón. Klientela klesala aj s hrozbou druhej svetovej vojny. Po Viedenskej arbitráži, boli umiestnení v kúpeľoch utečenci z južného Slovenska, potom sa tu školili noví slovenskí žandári a 8. februára 1940 prišli do kúpeľov prví protektorátni Židia a v kúpeľoch bol vytvorený tábor pod názvom „Židovská vysťahovalecká skupina“.
V roku 1941 boli kúpele vyvlastnené, rodinu Ungárovcov z obce Vyhne vypovedali a nikto ich viac už nevidel. V roku 1942 bol tábor zmenený na „Pracovný tábor Židov“ a väčšina prvých príslušníkov tábora bola odvezená do Poľska. Nahradila ich skupina slovenských Židov, ktorých väčšina bola taktiež odvezená do Poľska. Po zastavení deportácii sa situácia v tábore ukľudnila. Po vypuknutí SNP bol tábor 21. septembra 1944 rozpustený.
Nastalo rabovanie materiálu a potravín, ako aj zariadenia kúpeľov nielen miestnymi občanmi, ale aj obyvateľmi z okolia. Dielo skazy bolo zavŕšené požiarom po prechode frontu. Vypukol dňa 10. apríla 1945 predpoludním okolo 10. hodiny. Príčiny požiaru sa dodnes neobjasnili. Stavebný materiál, ako skaly, tehly, sa použili na prestavbu pivovaru aj súkromných domov, zvyšky zhorených stavieb sa odstrelili a rumoviská sa zrovnali buldozérmi.
Napriek úsiliu niekoľkých nadšencov sa už kúpele nepodarilo obnoviť. Tak sa skončila stáročná sláva železitých kúpeľov vo Vyhniach.
Autor: Marián Pavúk


Obr. 1 Pohľad na kúpele z Kamennej

Na obrázku je vidieť celé vyhnianske kúpele. Vľavo dole je nová časť kúpeľov s Novým kúpeľným hotelom a Novým kúpeľným domom. Nad nimi je Park vila. Vpravo, nad hotelom Hell ház so štvorcovým pôdorysom, je komplex budov starej časti kúpeľov.
Od kúpeľov vpravo sa mierne kľukatí cesta do Rudnianskej doliny. Na prvej zatáčke je Sokáč vila, pri druhej malá škvrnka pripomína starý dom Bevelaquovcov.
Na pravom okraji pohľadnice, zhruba v polovici, je zreteľne vidieť jazero, zvané tajch. V lete boli k dispozícii pre kúpeľných hostí na jazere člnky, ale využívalo sa aj na kúpanie. Vodná plocha mala približne hektár.
Rudnianska dolina je známa aj tým, že sa tu nachádza veľmi kvalitná ruda, magnetovec. Pod osadou Kriviny je stará Dreikönig štôlňa, kde sa dolovala ruda na spracovanie pre hámor.

Obr. 2 Pohľad na kúpele z rozhľadne na vrchu Amália

Na obrázku je vidieť takmer celú kúpeľnú časť obce a okolie. Na spodku, približne uprostred, je dom majiteľa strojárne a zlievárne Karola Kachelmanna. Medzi Dolným parkom a lesom vľavo boli skleníky – dolný a horný. Tieto boli potrebné na uskladnenie veľkých kaktusov a paliem v zime a na pestovanie množstva kvetov.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka