Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

HALÓ VYHNE - r. 2004 - č. 10

SPOMIENKY NA VYHNE

Ján Ferjentšík
(prvé pokračovanie)

Inšpektor bol nízky, zavalitý a strašne pohyblivý človiečik, asi šesťdesiatnik - teda mohol by už ísť do penzie - jednoduchý, sympatický a na svoju funkciu vôbec nie namyslený. Bolo to tak ako krstný otec vravel. Učiteľských miest bolo na výber. Zrazu sa ma však opýtal, akého som náboženského vyznania. Tak mu vravím, že som evanjelik. "Och, och, to je výborné. Práve to hľadám, učiteľa evanjelika. Vo Vyhniach je štátna škola, protektorom tejto školy je tamojší továrnik Kachelmann. On prispieva na vecné náklady školy, ale za to má tú výsadu, že učiteľ školy pri továrni musí byť evanjelik, aby mohol učiť náboženstvo tých niekoľko evanjelických detí. Prosím Vás, choďte do tých Vyhieň. Popozerajte si školu. Je to dobré miesto s naturálnym bytom pre učiteľa. Musíte však mať súhlas továrnika, preto ho vyhľadajte a predstavte sa mu. Potom príďte. Dostanete dekrét a môžete hneď nastúpiť."
Ako sa to niekedy všetko darí a ide to expresne. Nijaké čakanie a preverovanie. Budú ešte radi, že sa mi uráči nastúpiť dakde to učiteľské miesto. Bol som ako v horúčke. Čím skôr rozhodnúť. Najradšej by som bol hneď utekal do tých Vymieň. Lenže priznám sa, nevedel som ani toľko, že existuje obec takého mena. Nikdy som o nich nepočul. Musel som sa informovať. Krstný otec mi podrobne vysvetľoval ako sa tam dostanem. Nasadli sme do vlaku na spiatočnú cestu. Krstný otec išiel rovno domov a ja som vysadol vo Bzenici. To bola železničná stanica pre Vyhne. Pustil som sa krížom cez dedinu a pre istotu som sa pýtal gazdov, ktorí tam stáli na ceste, kde sú Vyhne. Jeden z nich sa poponáhľal s huncútskou odpoveďou: „Kde pes sere“ a smial sa z plného hrdla. Mne vôbec nebolo z toho do smiechu. Videl sa mi to dosť hrubý žart. Ale on pokračoval: „Čudujete sa a neveríte. Ale ja nežartujem. Je to skutočne tak, len trocha musíte dbať na výslovnosť s dvoma 's'. Predná časť obce sa menuje Vyhne a súvisí s ďalšou časťou, ktorá sa menuje Pessere, alebo aj Besserungy, maďarsky sa cela obec menovala Vyhne - Peszerény. Tak vidíte, že som vás nešialil. Cela obec je asi sedem kilometrov dlhá a najbližšie domy sú asi štyri kilometre vzdialené. Aha, tuto hore dolinou za tri štvrte hodiny môžete tam byt'.“
Poďakoval som sa a ponáhľal som sa, aby som všetko do večera vybavil. Cestou som rozmýšľal o čudnom pomenovaní obce, až pozdejšie bola táto záhada rozriešená, keď som už ako učiteľ, pardon „pán učiteľ“, bol občanom tejto obce. Vyhne, dolná časť, to bol čisto slovenský názov a dostal sa jej od kováčskej vyhne, ktorá tam bola postavená na mieste terajšej továrne. V tejto vyhni sa kovali nástroje pre baníkov. Horná časť Pesserany je poslovenčené meno pôvodne Besserungen, Bessere. Túto časť osídlili nemeckí osadníci, ktorí sem prišli do baní za zlatom. Usadili sa na južnej, lepšej strane, tam si stavali obydlia, bola to „bessere Seite“, lepšia strana.
Prešiel som cez dedinu Bzenica a na konci dediny sa vyrútila na mňa hŕba cigánčat, otrhaných a špinavých. Žobrali o dajaký grajciar a vytrvalo ma odprevádzali na hodnú vzdialenosť, pravda bez úspechu. Toľko grošov som ani nemal, žeby som všetkých mohol podarovať. A vlastne každý groš sa aj mne zišiel, čo som ešte mal. Ktožehovie, kedy dostanem prvú výplatu.

(pokračovanie v budúcom čísle)


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka