Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

HALÓ VYHNE - r. 2004 - č. 10

TEMPLÁRSKI RYTIERI VO VYHNIACH

DEJINY – PÔSOBENIE TEMPLÁROV NA SLOVENSKU

Zmienky o templároch na našom území
V tomto čísle končíme so sériou článkov o templároch. Snažili sme sa v podnietiť Váš záujem o niektoré legendy a tajomstvá templárskeho rádu, ktoré fascinujú verejnosť už mnohé stáročia. Spôsob života templárov, ich účasť vo víťazných a prehraných bitkách, tragický koniec rádu, povesti o ich nesmiernych a doteraz zrejme neobjavených pokladoch a v neposlednom rade aj duchovný odkaz, na ktorý nadviazali ďalšie rády a spoločnosti – to všetko je tajuplné a zaujímavé!
Doteraz sme sa nestretli s ucelenejšou prácou o pôsobení tohto rádu na slovenskom území. Preto sme sa rozhodli uviesť túto sériu článkov, pre všetkých nadšencov, ktorí sa tiež zaoberajú touto problematikou. Niektoré údaje zo života rádu sú podložené aj historicky, no viaceré sa zakladajú len na miestnych legendách. Uviedli sme však postupne to, čo sa doteraz dalo zistiť a možno práve od Vás sa dozvieme viac. Veď koľko svetových objavov sa uskutočnilo len na základe legiend. Ak máte viac podrobnejších informácií podeľte sa o ne s nami.
Veľká časť historických udalostí a súvislostí sa postupne stráca v prepadlisku dejín. V minulých číslach sme spomenuli niektoré dohady, predpoklady, legendy o prípadných možnostiach ich pôsobenia aj na území našej obce a v jeho blízkom okolí.
Ťažko sa poodhaľuje závoj tajomstva a odkrývajú stopy, ktoré počas svojej existencie a pôsobenia mohol zanechať tento rád aj v našom okolí. Napriek tomu sa niektoré útržky z histórie predsa len zachovali, ďalšie sa nám možno ešte len podarí aj s Vašou pomocou objaviť. Dúfame, že nám v tomto zaujímavom pátraní pomôžu ďalší odborníci i nadšenci.
Ak by sa podarilo získať zaujímavú informáciu z minulosti templárskeho rádu v súvislosti s ich prítomnosťou v našom okolí, zrejme sa k tejto téme vrátime na stránkach nášho časopisu.


BITKA PRI ROZHANOVCIACH
15. jún 1312

V období bojov o uhorský trón (po vymretí rodu Arpádovcov) bolo Uhorsko rozdelené medzi niekoľko vládnucich rodov. Na scéne sa však objavuje Karol Róbert z Anjou (syn sestry Ondreja III. – posledného Arpádovca), ktorý bol podporovaný pápežom. Na väčšej časti územia dnešného Slovenska vládne Matúš Čák – Trenčiansky, na východe Slovenska Omodej z rodu Abovcov a jeho synovia.
V apríli 1312 pritiahol kráľ na východné Slovensko, aby si tu upevnil svoje postavenie a pomohol mestu Košice, ktoré bolo v spore s Omodejovcami. kráľ posilnil posádku Košíc a potom obkľúčil šarišský hrad. Po neúspešnom obliehaní a po správe, že Matúš Čák posiela hradu značnú posilu, sa kráľ stiahol do Levoče. To využili Omodejovci a obkľúčili Košice. Kráľ sa však vybral mestu na pomoc. Lesy, rozprestierajúce sa na západnej strane Košíc, robili terén nevhodným na boj, preto kráľ obišiel Omodejove vojsko z juhu a pohol sa k Rozhanovciam. Rieka Torysa tu tečie v nie príliš širokom, mierne sa zvažujúcom údolí, kde mohol rozvinúť bojový šík a využiť údernú silu jazdectva. Obe nepriateľské vojská sa snažili zaujať čo najvýhodnejšie postavenie. Úspešnejší boli kráľovi protivníci ktorí sa rozvinuli na úpätí kopca pri Toryse. Karolovi Róbertovi nezvýšilo iné ako zaujať postavenie v údolí.
Prvá zrážka Omodejových vojsk so silami Karola Róberta bola mimoriadne silná a účinná. Kronikári túto bitku opisujú ako najstrašnejšiu od porážky na rieke Slaná. Omodejovci dúfali, že prvým úderom rozhodnú osud bitky vo svoj prospech, preto ho usmernili proti tej časti kráľovských vojsk, v ktorej sa zdržiaval aj panovník. Viacerí z kráľovskej družiny padli a dokonca zahynul aj kráľovský zástavník. V tom čase však zo strany dorazili ku kráľovi rytieri rádu Johanitov a bránili kráľa vlastnými telami. Onedlho padli vodcovia Omodejových vojsk a navyše dorazili oddiely košických mešťanov, čo rozhodlo bitku v kráľov prospech. Na konci bitky kráľ bojoval pod zástavou Johanitov.
Templári: podľa niektorých kronikárov je veľmi pravdepodobné, že oddiel Johanitov, ktorý chránil kráľa vlastnými telami, bol zložený prevažne z bývalých Templárov, ktorí sa po zrušení rehole uchýlili k Johanitom. Johaniti im boli názorovo najbližší (hoci si tieto dve rehole v minulosti konkurovali).

Zo života a účasti templárov na rôznych vojenských výpravách sa zachovali viaceré dobové ilustrácie. Pre tých ktorých táto téma zaujala, uvádzame niekoľko kníh s touto tematikou: Petr Klučina a kol.: Rytieri, Johannes a Peter Fiebag: Objevení Grálu, Piers Paul Read: Templáři, Georges Tate: Križiaci v Oriente, Graham Hancock: Znak a pečať, Jaroslav Šedivý: Tajemství a hříchy rytířu templářského řádu, Christopher Knight, Robert Lomas: Klíč k Chíramovi…
O našej obci v spojitosti s templárskym rádom a s rytiermi tohto rádu sa traduje, že pôsobili ako ozbrojený sprievod pri doprave zlata respektíve striebra z miestnych aj zo štiavnických baní do mincovne v Kremnici. Tu, v našom údolí mali legendy aj svoje prepriahacie stanice a časť rytierov aj svoje trvalé alebo prechodné ubytovanie.
Ak sa nám niekedy v budúcnosti podarí získať nové informácie o templároch na okolí našej obce, môžeme sa k tejto téme na stránkach nášho časopisu v budúcnosti vrátiť.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka