Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

OZ Eisenbach

OZ Eisenbach

logo eisenbachObčianske združenie EISENBACH – Vyhne vzniklo 9. augusta 2010 a o dva mesiace neskôr, 9. októbra 2010 sa konalo historicky prvé oficiálne stretnutie zakladajúcich členov. Členskú základňu tvorí 11 nadšencov a sympatizantov baníctva a jeho histórie v obci Vyhne. Predsedom združenia je geológ Ing. Ivan Lepeň.


Združenie si kladie za cieľ oživiť záujem verejnosti o banícku minulosť obce. Žiaľ, z množstva bansko-technických pamiatok pripomínajúcich slávu zlato-strieborného baníctva vo Vyhnianskej doline ostalo len veľmi málo. Z banských prevádzkových budov, portálov štôlní, stúp, koľajovej dráhy, vodných jarkov a iných pamiatok ostali iba skromné ruiny budov, opustené ústia starých štôlní a miestami neostalo vôbec nič.


Ťažná veža Svätotrojičná šachta bola ako jedna z posledných technických pamiatok v roku 1933 rozmontovaná a prevezená na šachtu Ferdinand do Kremnice. No aj napriek tomuto stavu sa rozhodlo združenie, že sa pustí do neľahkej úlohy, a to budovania banského náučného chodníka, ktorý by viedol poslednými zachovanými pamiatkami na baníctvo. V súčasnej dobe členovia pracujú na úprave okolia Starej štôlne sv. Antona Paduánskeho a pripravujú projekt za účelom získania finančných prostriedkov pre banský náučný chodník.


 

Eisenbach - Vyhne u prezidenta Slovenskej republiky

Na základe doporučenia vedenia združenia baníckych spolkov a cechov dostalo naše Združenie Eisenbach – Vyhne pozvánku na Novoročné stretnutie s prezidentom Slovenskej republiky.

Toto pozvanie sme dostali ako ocenenie za činnosť, ktorú sa snažíme robiť vo svojom okolí a tak reprezentujeme našu obec Vyhne. Dňa 12.1.2012 sme sa v zložení Ivan Lepeň, Milica Abrahámová a Karol Ciglan starší dostavili pred prezidentský palác.

O 13.00 hodine nás spolu so zástupcami ďalších spolkov slávnostne prijal prezident Slovenskej republiky – Ivan Gašparovič. Z úvodnej slávnostnej atmosféry po oficiálnych prejavoch sa vytvorila celkom priateľská atmosféra, kde sa pán prezident osobne zaujímal o jednotlivé spolky, osobne si pripil šampanským s každým členom spolku a neodmietol ani spoločné fotografovanie so zástupcami nášho spolku. Aktívne sa zaujímal aj o činnosť nášho združenia.

Takúto poctu si veľmi ceníme. Nie každému sa podarí za taký krátky čas dosiahnuť takýto úspech a ocenenie. Je to práca ľudí celého spolku a touto cestou prajem našim členom, sympatizantom a občanom Vyhní v novom roku 2012 veľa zdravia a šťastia.


 

Eisenbach v Slovenskej televízii

Koncom minulého roka združenie Eisenbach na doporučenie našich turistov bolo oslovené Slovenskou televíziou Banská Bystrica, aby sme spolu s nimi natočili propagačno-náučný dokument do relácie Televíkend. Celá relácia bola realizovaná v exteriéri okolia našich zrekonštruovaných banských diel a nevynechali sme ani fáranie v jednej z vyhnianskych štôlní. Tento dokument bol odvysielaný 9.12.2011 v relácii Televíkend v Slovenskej televízii.

 

odkaz na videoarchív STV.  Dokument začína od 9 minúty

 


 

OZ Eisenbach

 

Od roku 2013 je naše združenie  poberateľom 2 % zaplatenej dane fyzických a právnických osôb. V prípade záujmu, nám môžete finančne prispieť počas celého roka prevodom ľubovoľnej čiastky na účet VÚB 3079390251/0200.

Prostriedky, ktoré nám venujete, sú pre nás symbolom vašej dôvery v to, čo robíme. Spolu tak môžeme prispieť k pozitívnym zmenám v obci.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka