Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

EURÓPSKY IMUNIZAČNÝ TÝŽDEŇ V ROKU 2019Vytlačiť
 

 

 

EURÓPSKY IMUNIZAČNÝ TÝŽDEŇ V ROKU 2019

 

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila už 14. ročník Európskeho imunizačného týždňa (EIW), do ktorého sa každoročne Slovenská republika zapojila. V tomto roku EIW prebieha od 24. do 30. apríla 2019. Cieľom tohtoročnej kampane je zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti očkovania a udržať politickú podporu pre imunizáciu. Vzdelávacími aktivitami  podporiť provakcinačné správanie a tým pomáhať budovať a udržiavať kolektívnu imunitu v celom  európskom regióne.

Slogan „Predchádzať Chrániť Očkovať“ vyjadruje posolstvo každoročnej kampane. Kampaň EIW 2019 sa nesie pod heslom:

„Hold podporovateľom očkovania“

 

Heslom kampane EIW 2019 je vyjadrená pocta všetkým, ktorí už pochopili, že žijeme v dobe, kedy je možné jednoduchým spôsobom  predchádzať závažným infekčným ochoreniam, a to očkovaním. Pocta patrí aj tým, ktorí sa svojou prácou snažia podporiť očkovanie a ukázať cestu iným, ktorí sa starajú o svoje zdravie a svojím zodpovedným prístupom chránia seba a svoje okolie pred vznikom a šírením závažných infekčných ochorení.

  • Na podstavu očkovania prišiel v 18. storočí  doktor Edward Jenner vakcináciou varioly, závažného ochorenia, ktoré zabíjalo o mrzačilo ľudstvo. Systematickým očkovaním sa podarilo variolu celosvetovo vykoreniť (eradikovať). Aj Slovensko je hrdé na odvahu župného lekára v Prešove doktora Jána Adama Reymana, ktorý prvý krát v roku 1721 použil variolizáciu na kontinentálnej Európe.
  • Samozrejme veľký hold patrí všetkým lekárom a vedcom, ktorí objavili a vyvinuli  ďalšie bezpečné a účinné očkovacie látky. Veď v súčasnej dobe je možnosť očkovať sa proti asi 22 ochoreniam.
  • Hold patrí spoločenskému uvedomeniu krajín, kde odborníci vysvetlia a zdôvodnia potrebu očkovania politikom a zákonodarcom, aby očkovanie bolo celoplošne dostupné všetkým.  Štátne zriadenie zabezpečuje sieť zdravotníckych zariadení, vzdelávacích inštitúcii a sociálnych zariadení pre spravodlivý prístup k informáciám, očkovacím látkam a k očkovaniu.  
  • Hold patrí všetkým zdravotníckym pracovníkom, ktorí neúnavnou systematickou prácou zabezpečujú očkovanie populácie. Sú zdrojom dôvery a informácii pre očkovancov. Desaťročia zdravotnícki pracovníci, hlavne v odbore pediatria sa venujú očkovaniu a dosiahli veľké úspechy. Miera zaočkovanosti vo vybraných ročníkoch dosahovala až 100 percent.
  • Hold a poďakovanie patrí každej matke, rodičovi, ktorí podporujú očkovanie svojich detí a zabezpečujú pre svoje deti potrebné očkovanie a tým prispievajú  k odolnosti jednotlivcov a kolektívnej imunite v školách, kolektívoch , ale aj populácie.
  • Naše veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí vyhľadávajú informácie o očkovacích látkach založené na dôkazoch a prispievajú k predchádzaniu závažným infekčným chorobám.

 

Záverom musíme podporiť každú snahu o zabezpečenie očkovania, hlavne v súčasnej dobe, kedy sa reálne znovu objavilo závažné ochorenie na osýpky. Proti tomuto ochoreniu jedinou zbraňou je očkovanie. Odmietanie očkovania je rovnako staré ako očkovanie samé. Podpora očkovania na všetkých stupňoch musí pokračovať ďalej.

                                                                                                                      RÚVZ Žiar nad Hronom


 
 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka