Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
VyhneHľadať
 
 

PRYBILA (PRIBILA, PRIBYLA, PRYBILLA), Andrej

PRYBILA (PRIBILA, PRIBYLA, PRYBILLA), Andrej

* 1755 Vyhne - † 10.7.1835 Vyhne

 

- banský odborník, vysokoškolský profesor
otec bol hospodárskym správcom
 

 

Ako 22-ročný začal navštevovať Banícku akadémiu v Banskej Štiavnici a absolvoval ju v roku 1779 s vynikajúcim prospechom. Po skončení štúdií pôsobil ako zástupca Banského súdu v Pezinku, od roku 1783 bol banským majstrom v Boci a od roku 1786 banským správcom Hornej Bíberovej štôlne na Vindšachte (teraz Štiavnické Bane). Zaslúžil o rozvoj baníctva na Vindšachte a v Banskej Štiavnici. Tento závod pracoval pod jeho vedením so ziskom 250 000 zlatých.
V roku 1792 bol majster smeny pri stavbe vodnej nádrže Tajch v Novej Bani. V tom istom roku ho vymenovali za banského radcu, prísediaceho Hlavného komorskogrófskeho úradu a profesora Baníckej akadémie.
28. augusta 1792 mu dvorská komora zverila uvoľnenú Katedru matematiky, praktického baníctva a banského práva po M. Patzierovi s ročným platom 1200 zlatých a charakterom skutočného banského radcu. Od septembra 1792 prednášali na akadémii teda dvaja profesori, M. Patzier chémiu, mineralógiu a metalurgiu a A. Prybila v prvom ročníku matematiku a mechaniku a v druhom ročníku praktické baníctvo, meračstvo a banské právo dedičných zemí.
Na akadémii pôsobil do 10. júna 1798, keď sa jeho nástupcom stal Ján Möhling. Po odchode z katedry bol vymenovaný za hlavného hospodárskeho dozorcu a potom za hlavného banského správcom na šachtách Maximilián a Štefan v Banskej Štiavnici. V roku 1797 bol vymenovaný za člena Mineralogickej spoločnosti v Jene. V roku 1811 sa spolu s M. Patzierom uchádzal o miesto správcu Banskej komory v Banskej Bystrici, ale jeho žiadosti nebolo vyhovené zrejme pre jeho pokročilý vek. A tak po 41-ročnej službe v baníctve odišiel 13. novembra 1816 do dôchodku.
Za jeho vernú službu a vynikajúce výsledky najmä počas francúzskej vojny a za mimoriadne pracovné výsledky na šachtách Maximilián a Štefan v Banskej Štiavnici ho prijal cisár František I. do šľachtického stavu.
Z jeho činnosti na Vindšachte sa zachovalo v Štátnom ústrednom banskom archíve v Banskej Štiavnici 10 banských máp, menovite povrchová mapa banského poľa Hornej Bíberovej štôlne a priľahlých banských polí s rudnými žilami z roku 1791 a ďalšia povrchová mapa banského poľa Hornej Bíberovej štôlne a novovymeraných 11 banských polí s rudnými žilami z toho istého roku, potom prehľadná mapa baníctva v banskom poli Friedenfeld so znázornenou povrchovou a podzemnou situáciou v pôdoryse, banskými poliami a žilkami z roku 1790, mapa banských prác na úrovni III. obzoru šachty Maximilián na žile Špitaler v Banskej Štiavnici z roku 1788 a dve mapy prekopu na úrovni dedičnej štôlne cisára Františka od šachty Maximilián k šachte Amália s rudnými žilkami pri šachte Amália z roku 1790. V roku 1779 kopíroval Leibvürtzovu mapu banského poľa štôlne Michal v Banskej Štiavnici. Ďalšiu mapu štôlne Anton a šachty Varta v Richňavskej doline vyhotovil roku 1791 a rok predtým dve mapy banského poľa závodu „Večný pokoj” s banskými dielami a povrchom.
Popri starších správach sa od neho zachovala písomná správa o baniach v Lovinobani z roku 1788. Navrhol viaceré technické zlepšenia, vypracoval projekt vodnej nádrže v Diósgyőri a iné.
A. Prybila bol uznávaným profesorom matematiky, mechaniky, praktického baníctva a banského práva dedičných zemí a vynikajúcim banským meračom.


Pamiatky: banské mapy v Štátnom ústrednom banskom archíve v Banskej Štiavnici; náhrobník na r. k. cintoríne vo Vyhniach.

Literatúra:
Encyklopédia Slovenska. zv. IV., str. 584
Hindický Jozef Dr.: Andrej Prybila - neidentifikovaný článok z novín..
(no): Andrej Prybila
Poznámky doc. Ing. Ivana Herčka CSc.
Slovenský biografický slovník. Matica slovenská, Martin 1990, zv. 4, s. 537.

 


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Nahlasovanie porúch verejného osvetlenia na telefónne číslo:
0907 809 641

Aktuálne v regióne

webygroup
ÚvodÚvodná stránka